www.padesatprocent.cz › Manifest EWL

Manifest EWL

"Who cares? - Pečovatelské služby pro všechny ženy a muže v Evropě!" Seminář EWL 20.10.2006 v Praze

Nedostatek finančně dostupných, přístupných a vysoce kvalitních pečovatelských služeb v EU je hlavní překážkou plné účasti žen ve všech oblastech ekonomického, sociálního, kulturního a politického života. To je posilováno nemožností opravdu si vybrat, jak spojit práci a osobní život a dále přetrvávajícími genderovými stereotypy, které stále podporují rozdělení povinností mezi ženy a muže jak v domácnosti, tak ve společnosti. Pečovatelské politiky a poskytování pečovatelských služeb jsou proto zásadně spojeny s dosažením rovnosti mezi ženami a muži.

EWL vede kampaň o péči, jejímž cílem je přitáhnout pozornost k tématu péče v následujících oblastech:

    1) genderové stereotypy,
    2) ekonomická stránka péče,
    3) péče a pracovní trh,
    4) imigrantky pracující v pečovatelských službách,
    5) politiky Evropské unie.

Těmito oblastmi je nutné se zabývat, aby byla v evropských společnostech dosažena genderová rovnost.

My, níže podepsané představitelky více než 4000 evropských ženských asociací a účastnice semináře EWL o péči "Who cares: Pečovatelské služby z genderové perspektivy" v Praze 20. října jsme přijaly následující deklaraci:

Požadujeme Evropskou unii, kde jsou jak ženy, tak muži vnímáni jako pečující a rovnocenní účastníci všech oblastí veřejného a soukromého života.

  • Upozorňujeme, že historicky dané přidělení pečovatelské práce a práce v domácnosti ženám je nadále posilováno genderovými stereotypy, náboženskými představami, konzervativním vzděláváním a veřejnými politikami.
  • Vyzýváme EU a členské státy, aby přijaly zásadní politiky pro slaďování pracovního a rodinného života a dále aby zaváděly politiky pro odstranění stereotypů týkající se genderových rolí v domácnosti, a to zvláště pomocí vzdělávání na všech úrovních.
  • Vyzýváme média, aby podporovala nestereotypní zobrazování žen a mužů a aby podporovala obraz lidí se speciálními potřebami, který se nezaměřuje na jejich závislost, ale na jejich nezávislost.
  • Zdůrazňujeme, že genderová rovnost nemůže být dosažena, aniž by muži převzali rovnou odpovědnost za péči a práci v domácnosti, včetně plného využití svého práva na otcovskou a rodičovskou dovolenou; z toho důvodu musí být sbírány statistiky o placené a neplacené péči rozdělené dle pohlaví.

Požadujeme Evropskou unii, kde jsou finančně dostupné, přístupné a vysoce kvalitní pečovatelské služby dosažitelné pro všechny ženy a muže.

  • Tvrdíme, že za péči o všechny děti a lidi se speciálními potřebami je zodpovědná společnost jako celek; vlády proto musí uznat svou odpovědnost a aktivně se podílet na zajištění veřejného financování, spolu se školeními a inspekcemi, které by podpořily rostoucí pečovatelské potřeby v Evropě.
  • Zdůrazňujeme, že finančně dostupné a vysoce kvalitní pečovatelské struktury pro děti, starší osoby, osoby s postižením a další závislé osoby musí být ústředním elementem evropského sociálního modelu a měly by být primárně poskytovány veřejným sektorem a dostupné v městských i venkovských oblastech všem, kteří je potřebují, a tyto struktury musí vzít na vědomí lidská práva, nezávislost a plnou moc příjemců péče.
  • Vyzýváme EU, aby zajistila, že budoucí evropské politiky o sociálních službách uznají specifický status pečovatelských služeb a jejich zásadní roli pro společnost a genderovou rovnost.
  • Vyzýváme členské státy, aby dosáhly barcelonské cíle, které zavazují k tomu, že státy do roku 2010 poskytnou pečovatelská zařízení alespoň 90% dětí v předškolním věku a alespoň 33% dětí mladším 3 let; také musí být garantováno vhodné a dostačující veřejné financování a poskytování dohledu na děti po škole.
  • Vyzýváme soukromé zaměstnavatele, organizace zaměstnavatelů, profesní organizace a odbory, aby projevily konkrétní závazky sdílení odpovědnosti za poskytování pečovatelských služeb. Zvláště je žádáme, aby alokovaly finanční, materiální a lidské zdroje jako doplněk k vládním zdrojům, které by umožnily poskytování široce rozšířených a vysoce kvalitních pečovatelských služeb.

Požadujeme Evropskou unii, ve které lidé pečující o své blízké i profesionální pečovatelé mají rovný přístup ke kvalitní práci a celoživotnímu vzdělávání a kde všichni závislí mohou využívat pečovatelských služeb podle svého vlastního výběru.

  • Upozorňujeme, že způsob, jakým je pečovatelská práce ve společnosti i v soukromé sféře rozložena, výrazným způsobem ovlivňuje uplatnění žen na pracovním trhu.
  • Upozorňujeme, že pečovatelské služby jako sektorem, ve kterém jsou zaměstnány převážně ženy, je považován za sektor s nízkou hodnotou, kde jsou vyžadovány malé dovednosti a jsou zde obvykle nízké platy a omezená možnost postupu; to má zhoubný efekt jak na ženy, tak na příjemce péče.
  • Vyzýváme EU a členské státy, aby přijali politiky, které by podporovaly lidi pečující o své blízké, včetně opatření, která by kompenzovala dopad pečovatelských povinností na pracovní povinnosti.
  • Vyzýváme členské státy, aby zvýšily kvalitu a flexibilitu pečovatelských služeb pomocí vyšší profesionalizace a financování a dále pomocí tvůrčího partnerství mezi lidmi se speciálními potřebami a dalšími aktéry pečovatelského sektoru.

Požadujeme Evropskou unii, ve které imigrantky a imigranti pracující v pečovatelském sektoru mají stejné pracovní podmínky a přístup k základním lidským právům bez ohledu na své právní postavení.

  • Upozorňujeme, že v mnoha zemích ve snaze překonat nedostatek pečovatelských služeb, je v oblasti služeb domácnostem zaměstnáváno více a více imigrantek, někdy bez povolení k pobytu a často nedostatečně zaplacených.
  • Vyzýváme EU a členské státy, aby přijali politiky týkající se imigrace a práv imigrantů, které uznají zvyšující se poptávku po pečovatelských službách, tak, aby bylo zabráněno využívání a zneužívání práce imigrantek v pečovatelských službách.
  • Vyzýváme členské státy, aby vyvinuli strategie sociální integrace, které by zajišťovaly povolení k pobytu a práci a odborné vzdělávání a jejichž cílem by bylo umožnit imigrantům pracujícím v pečovatelských službách měnit zaměstnavatele, případně i oblast zaměstnání.

Požadujeme Evropskou unii, která zaujme vedoucí úlohu v dosahování rovnosti mezi ženami a muži a v posilování evropského sociálního modelu.

  • Připomínáme, že EU hrála a hraje klíčovou roli v přijímání zásadní legislativy týkající se genderové rovnosti, zvláště na pracovním trhu.
  • Vyzýváme EU a členské státy, aby zlepšili legislativu týkající se mateřské, otcovské a rodičovské dovolené, včetně zajištění, aby doba rodičovské dovolené byla nepřevoditelná a rovně sdílená oběma rodiči, zajištění, aby ženy na mateřské dovolené měly příjem rovnající se plné výšce platu a přijmutí nařízení o otcovské dovolené.
  • Vyzýváme EU a členské státy, aby implementovaly Pekingskou akční platformu, konvenci OSN o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW) a Plán pro dosažení rovnosti žen a mužů.

Přeložila: Markéta Kadlecová, o.s. Fórum 50 %, 25.10.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!