www.padesatprocent.cz › Lucie Talmanová: Pozitivní diskriminace žen by nebyla účinná

Lucie Talmanová: Pozitivní diskriminace žen by nebyla účinná

GITA informuje

Lucie Talmanová

Podle názoru poslankyně Lucie Talmanové ženská lobby ve sněmovně nemůže vzniknout. "Některé se totiž významně liší především v jednotlivých politických klubech, v programech jednotlivých parlamentních stran," říká. Za účinný lobbying považuje ten ze strany občanských sdružení. Hodně práce podle jejích slov vykonal třeba Fond ohrožených dětí při projednávání zákona o sociálně-právní ochraně dětí.

Proč jste vstupovala do politiky?
Dnes mám pocit, že do politiky jsem vstoupila asi tak v deseti letech, když mi maminka začala velmi nenásilně vysvětlovat, proč máme doma na stěně portrét TGM.V roce 1989 jsem byla studentkou vysoké školy a všichni jsme se tehdy vlastně stali "politiky" během jednoho večera a noci: veřejnost začala poslouchat naše názory. A v červnu 1991 jsem vstoupila do ODS. Za ta léta se mé představy o politice výrazně změnily. Nejsem naivní, ale jsem stále optimista.

Jaký je váš názor na feminismus?
Představuji si Elišku Krásnohorskou a Gymnázium Minerva, Karolínu Světlou a Americký Klub dam, F. Plamínkovou a M. Horákovou. Obrovský obdiv k odvaze těchto dam. Po roce 1948 dost strašidelný pokus o "zrovnoprávnění", obrázky žen v továrnách a za volantem traktoru. Po roce 1989 snahy zařadit feministická hnutí mezi hnutí radikální a tak trochu neschopnost českých feministek se tomu lépe bránit.

Zajímáte se o gender?
Nepříliš. S výjimkou projednávání zákonů, které se této problematiky dotýkají, třeba antidiskriminačního. Tak jednou za měsíc se podívám, co je nového na serverech Profem nebo Hlídací fena, abych byla "v obraze". Většinou se docela začtu.

Máte to jako žena těžší v politickém prostředí, kde vládnou muži?
Budu upřímná - ano.

V politice je stále málo žen, přestože většinu členských základen politických stran tvoří právě ženy. Čím to podle vás je?
V politice je právě tolik žen, kolik v ní být chce, kolik se dokáže v tomto prostředí prosadit. Asi právě tolik, kolik česká politická scéna snese. Vrcholná politika (a teď mluvím spíše o té stranické) je velmi náročná na ženskou psychiku, o času nemluvě. Málokterá žena, která se chce zapojit do veřejného života, vydrží hodiny a hodiny prosedět na schůzích, většinou na úkor rodiny, partnerského vztahu. Ženy neumí uzavírat tak dobře různé aliance, koalice jako jejich mužští kolegové. Je to na dlouhé povídání.

Jak se snažíte pomoci tomu, aby ženy do politiky vstupovaly?
V Občanské demokratické straně je velké procento žen v komunální politice. Podporuji každou kolegyni, která se pro to rozhodne.

Pomohly by podle vás povinné kvóty na kandidátních listinách?
Nepomohly. Tento prvek pozitivní diskriminace by v tomto případě účinný nebyl. Je-li poptávka po zastoupení žen v politice opravdu významná, veřejnost to projeví preferováním žen-kandidátek třeba v parlamentních volbách a politické strany by na to pak přirozeně měly reagovat.

Chybí podle vás v parlamentu silná ženská lobby, která by napříč politickými stranami kooperovala na tématech (náhradní výživné, porodné, přídavky na děti a podobně), jež jsou ženám bližší než mužům?
Tato lobby vzniknout prostě nemůže. Názory na vámi uvedené příklady se totiž významně liší především v jednotlivých politických klubech, v programech jednotlivých parlamentních stran. Velmi účinný lobbying vykonávají v tomto případě třeba různá občanská sdružení. Mám sama velmi dobrou zkušenost s tím, když dostanou prostor k vyjádření svého názoru nebo stanoviska při jednání výborů sněmovny. Popis reálné situace někdy změní postoj poslanců k projednávaným zákonům. Mluvím například o práci Fondu ohrožených dětí při projednávání zákona o sociálně-právní ochraně dětí.

Andrea Cerqueirová

Ing. Lucie Talmanová
Narodila se 27.srpna 1967. Absolventka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Do roku 1994 působila coby laboratorní specialistka v oboru radiochemie. V letech 1994 až 1998 coby zástupkyně starosty Městské části Praha 1. Od roku 1998 dosud je poslankyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODS, do které vstoupila v roce 1991. Je místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, předsedkyní Podvýboru pro drogovou problematiku a místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS.
Svobodná, v partnerském vztahu vychovala dvě nevlastní děti: Ondřeje (18) a Elišku Lindu (17).

Autorka: Andrea Cerqueirová, GITA, 05. 06. 2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!