Tisková zpráva o. s. Fórum 50 % ze dne 24. 5. 2010
Ženy v politice – potřeba spolupráce
Ještě v 70. letech potřebovaly španělské ženy písemný souhlas manžela k tomu, aby mohly pracovat či si založit účet v bance. Dnes má Španělsko kvótový systém, kdy zastoupení mužů či žen na kandidátkách nesmí být nižší než 40 % a vyšší než 60 %, otevřeně feministického premiéra a téměř polovinu žen ve vládě. Jak jsou na tom ostatní země včetně České republiky?
V pátek 21. května se v Praze konala mezinárodní konference o ženách v politice. Účastníci/ice se jednoznačně shodly na tom, že nízké zastoupení žen v politice je závažný společenský problém, jehož řešení už se nesmí dále odkládat. Demokracie bez vyvážené účasti obou pohlaví v politice je demokracií neúplnou či nemocnou, zaznělo zde opakovaně. V panelu zasedly expertky a političky z různých evropských zemí.
Podle Hany Havelkové z Univerzity Karlovy jsou hlavními důvody nízkého zastoupení žen v české politice – kromě tradičně uváděných „pánských klubů“ – také přetrvávající genderově stereotypní role a nedostatečná spolupráce mezi ženami. Spolupráci a vzájemnou podporu zdůraznila také slovinská socioložka, politička i aktivistka Sonja Lokar, která vedla šestiletou, avšak nakonec úspěšnou kampaň za přijetí zákona o kvótách ve Slovinsku. Ta však chce jít za hranice národních států a usiluje o vytvoření celoevropské spolupráce na kampani za dosažení vyrovnaného podílu žen a mužů na rozhodování.
U příležitosti 20. výročí pádu komunismu se ženy v Polsku rozhodly, že už nehodlají nadále akceptovat své vyloučení z politiky a uspořádaly ženský kongres. Zúčastnilo se jej zhruba 4000 žen a hlavním výstupem byl návrh na vznik paritního zákona. Po shromáždění 150 tisíc podpisů (ze zákona je nutné sehnat 100 tisíc podpisů) byl předložen vládě a momentálně o něm jedná polský parlament, jak uvedla Malgorzata Fuszara z Varšavské univerzity.
Českou republiku čekají tento týden parlamentní volby. Jejich výsledkem pravděpodobně bude pokles zastoupení žen v PSP. Že se pokles dá očekávat také na Slovensku, na to upozornila předsedkyně Mladých evropských demokratů Miroslava Demková. Zastupitelka Opavy Pavla Brady pak v této souvislosti podpořila kampaň Fóra 50 % za udělování preferenčních hlasů ženám.
Zajímavé je, nakolik je vývoj politické participace žen v postkomunistických zemích podobný: pád komunismu a následná transformace vyústila ve vyloučení žen z veřejné sféry. Zatímco rozsáhlé společenské změny mohly být šancí, jak výrazně zvýšit zapojení žen do politiky, což se stalo v mnoha jiných zemích, nastal pravý opak. V zemích bývalého východního bloku se situace ve srovnání s předrevolučním obdobím zhoršila a tento propad se dodnes nepodařilo vyrovnat.
Konferenci pořádal Institut evropských demokratů ve spolupráci s občanským sdružením Fórum 50 %, konala se i díky osobní iniciativě místopředsedkyně Strany pro otevřenou společnost Pavly Brady z Opavy.
Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat:
Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fórum 50 %: kavkova (@) padesatprocent (.) cz, 608 553 825
Michaela Appeltová, zástupkyně ředitelky: appeltova (@) padesatprocent (.) cz, 732 970 336