www.padesatprocent.cz › Konference "Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích"

Konference "Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích"





Dne 24.9.2009 se uskutečnila mezinárodní konference s názvem „Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích“, jejímž organizátorem bylo občanské sdružení Fórum 50 %. Akce se uskutečnila díky podpoře z finančního mechanismu EHP/Norska - blokového grantu Fondu technické asistence a z nadace Open Society Fund Praha.

 

Evropskou chartu za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích“ (dále jen „Charta“) vytvořila Rada evropských a regionálních samospráv (CEMR) ve spolupráci s národními organizacemi, včetně českého Svazu měst a obcí (SMO ČR). Tímto dokumentem vyzývá místní a regionální samosprávy, aby se formálně zavázaly k principům rovnosti žen a mužů a také je začaly uplatňovat v praxi (dokument si můžete stáhnout zde). V současné době se k Chartě přihlásilo již více než 900 měst a obcí z celé Evropy, mezi nimi např. Madrid, Brusel, Vídeň či Paříž (celý seznam naleznete na stránkách www.ccre.org). Záměrem akce bylo seznámit české publikum s tímto strategickým dokumentem, přiblížit, jaké zkušenosti s ním mají v zahraničí a představit konkrétní nástroje, které slouží k prosazování rovnosti žen a mužů v praxi.

Konferenci zahájila svou prezentací Emilie Blondy, zástupkyně CEMR, která představila Chartu a její hlavní cíle. Zdůraznila, že dokument se zaměřuje na místní a regionální samosprávy, tedy na ty úrovně rozhodování, které jsou nejblíže občanům a občankám. Následovala prezentace Květy Halanové, zástupkyně SMO ČR, která vztáhla problematiku k českému kontextu.

Následující blok byl věnován prezentacím expertek z norského Svazu místních samospráv (KS). Severské země mají dlouhou tradici v prosazování politiky rovných příležitostí a z tohoto důvodu v srpnu 2009 zorganizovalo Fórum 50 % studijní pobyt do Norska pro 8 českých starostek a zastupitelek. Partnerem tohoto projektu byl právě KS. Jeho zástupkyně Liss Schanke a Kjersti Sundland na konferenci nastínily norský kontext, představily příklady dobré praxe a opatření pro prosazování rovných příležitostí žen a mužů, která zde byla zavedena a která by mohla být inspirací i pro česká města a české obce.

Poslední blok probíhal formou panelové diskuze a zaměřil se na konkrétní nástroje prosazování rovnosti žen a mužů. Za akademickou sféru v panelu zasedl Petr Pavlík, člen Katedry genderových studií FHS UK a Marsha Scott, feministická výzkumnice a genderová expertka z Velké Británie, kteří představili metody genderových auditů a genderového rozpočtování. Státní správu reprezentovala koordinátorka problematiky rovnosti žen a mužů na Ministerstvu vnitra ČR Eva Ferrarová, která se ve svém příspěvku věnovala akčním plánům, sestavu uzavřela zastupitelka z Opavy Pavla Brady, která mluvila o překážkách, které brání přijetí Charty v českém prostředí. Následovala živá diskuze s publikem, která opět ukázala, že téma rovnosti žen a mužů je i u nás velmi aktuální téma, byť často zanedbávané s odůvodněním, že již dávno bylo vyřešeno. Opakovaně zazněly stížnosti na genderovou slepotu veřejných rozpočtů (jeden příklad za všechny - v Opavě byly na straně jedné z úsporných důvodů sloučeny mateřské školky, čímž se ušetřilo necelých 100 000 ročně, na straně druhé pak byla bez mrknutí oka schválena několikamilionová dotaze místnímu fotbalovému klubu). Mezi další diskutovaná témata patřila problematika nízkého zastoupení žen v politice, včetně návrhu  na zavedení kvót pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách či genderové dopady ekonomické krize.

Nedílnou součástí konference byl i slavnostní podpis a přistoupení k Chartě prvním signatářem v ČR - obcí Staňkovice (okres Litoměřice). Za obec dokument podepsala její starostka, paní Naděžda Černíková. Fórum 50 % i organizace, které se podílely na konferenci (SMO ČR, CEMR, KS), jsou připraveny poskytnout potřebné informace a metodiky pro prosazování rovnosti žen a mužů v praxi. Sborník s příspěvky z konference naleznete zde: 

Akce se mohla konat díky podpoře z finančního mechanismu EHP/Norska - blokového grantu Fondu technické asistence. Státy EHP (tedy Islandská republika a Lichtenštejnské knížectví) / Norsko přispívají ekonomicky slabším zemím v Evropském hospodářském prostoru poskytováním grantů na investiční a rozvojové projekty v prioritních oblastech, v našem případě je touto prioritou prosazování rovných příležitostí žen a mužů. Projekt byl kofinancován ze zdrojů nadace Open Society Fund.

Pro další informace kontaktujte koordinátorku projektu Marcelu Adamusovou. 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!