Vycházejíce z principu lidských a občanských práv, z Pekingské akční platformy a Smlouvy o odstranění všech forem diskriminace žen považujeme nadále za neúnosné, aby byly ženy systematicky a dlouhodobě vynechávány ze správy své země a z rozhodování o svých životech a životech svých rodin.
S přihlédnutím k mezinárodním závazkům a legislativnímu rámci Evropské unie požadujeme neodkladné řešení tohoto závažného demokratického nedostatku.
Jak vyplynulo z konference a jednotlivých odeznělých příspěvků, demokracie bez žen už nemůže být dále nazývána demokracií, lidská práva bez ženských práv nemohou být naplněna a ani ekonomická prosperita české společnosti nemůže být zajištěna bez využití potenciálu žen.
Vyzýváme tímto představitele státu, české vlády a politických stran, aby podnikli konkrétní kroky k nápravě současného neutěšeného stavu. Česká republika se dostala z hlediska zastoupení žen v rozhodovacích procesech nejen pod Evropský, ale i světový průměr a je předmětem soustavné kritiky jak ze strany Evropské unie, tak i OSN.
Požadujeme přijetí efektivních metod řešení, které přinesou hmatatelné výsledky. Z dlouhodobého vývoje v České republice je zjevné, že bez přijetí konkrétních opatření se pozitivního vývoje v dohledném časovém horizontu nedočkáme.
Přitom české ženy jsou stejně vzdělané jako muži a vykazují jednu z nejvyšších ekonomických aktivit ze států EU. Je naivní se domnívat, že ženy mají stejné šance na uplatnění v politice jako muži. Vlivem přetrvávajících nestejných životních rolí, stereotypních představ společnosti a maskulinního pojetí politiky čelí ženy při vstupu do politiky množství bariér.
Jak ukázala konference, existuje bezpočet osvědčených, časem prověřených a efektivních nástrojů. Stačí projevit vůli, přihlédnout k postoji veřejnosti a využít jich pro blaho české společnosti. Neúčast žen ve veřejném životě není jen problémem žen, ale celé naší společnosti.
Jako konkrétní kroky při řešení navrhujeme
pokračovat v započaté diskusi mezi všemi politickými (parlamentními) stranami, jak řešit otázku politické participace žen.
přijmout zákon podporující rovné příležitosti, který bude následovat antidiskriminační zákon
zavést zipové kandidátky jako vnitřní opatření pro volby v rámci jednotlivých stran
Chcete-li se ke komuniké připojit, napište své jméno a místo bydliště na náš mail.
Komuniké podpořili/y:
Sonja Lokar, Slovinsko
Lenita Freidenvall, Švédsko
Janet Veitch, Velká Británie
Soňa Marková, poslankyně PS PČR
pořadatelská organizace Fórum 50 % o.s.
Monika Ladmanová, ředitelka o.p.s. Otevřená společnost
Eva Jelínková, Kladno
Alena Stojdlová, Praha 5
Sofia Hladíková (místopředsedkyně KR Královéhr.kraje)
Kateřina Sýkorová, Praha 7 (Informační kancelář Rady Evropy)
Jitka Matoušková, Zdice
Občanské sdružení Ženy50, Brno
Tereza Hendlová, Praha
Bronislava Jonitová, Praha 4
Olga Sedláčková, Praha 13
Darina Néméthová, Praha 1
Soňa Fajmanová, Praha
Kateřina Krejčí, Praha
Kateřina Šťastná, Praha
Gwendolyn Albert, Praha
Eva Eisler, Praha
Lada Sitová, Lanškroun
Zita Zemanová, Týniště nad Orlicí
Zuzana Čermáková, Dvůr Králové nad Labem
Související články: