V rozporu se závazky na nejvyšší úrovni k prosazování rovných příležitostí žen a mužů v politice, navzdory existenci strategických dokumentů, a ani po několikaleté diskusi o nízkém zastoupení žen v politice se situace nezlepšuje. Politické strany sestavují kandidátní listiny, a mají tudíž zcela zásadní vliv na podobu české politické scény. Vysílají vůči veřejnosti signál, kdo má podle nich zemi spravovat. Zajištění spravedlivé a otevřené demokracie, jejíž výročí si letos Česká republika připomíná, se bez vyrovnaného zastoupení žen a mužů neobejde. Politická rozhodování totiž ovlivňují životy nás všech.
Podporuji proto přijetí vyrovnávacího opatření – kvót, které poskytne ženám i mužům šanci rovnoměrně obsazovat volitelná místa kandidátních listin a mít vliv na rozhodování o věcech veřejných. Sdílenými právy, sdílenou odpovědností a sdíleným podílem na moci. Princip kvót na kandidátních listinách umožní zachovat svobodnou volbu voličů a voliček při rozhodování, komu dají svůj hlas, a přitom kandidátkám a kandidátům zaručí rovnou šanci na zvolení do politických orgánů.
Připojuji se k drtivé většině obyvatel České republiky (téměř 90 %), jež považuje vyšší zapojení žen do politiky za přínosné; ke třem čtvrtinám populace (76 %), jež souhlasí s aktivní podporou vstupu žen do politiky; a k více než polovině obyvatel České republiky (58 %), jež souhlasí se zavedením kvót na kandidátní listiny.
Svým podpisem pod tento text vyzývám všechny, kdo mohou rozhodnout o změně současného nerovného systému a zavedení kvót na kandidátní listiny – členy a členky politických stran, členy a členky obou komor Parlamentu České republiky a představitele a představitelky české vlády – aby přijali kvóty jako závazné pravidlo pro sestavování kandidátních listin politických stran při volbách do PSP ČR, krajských zastupitelstev a zastupitelstva hl. m. Prahy.