Zuzana Kyliánová
TOP 09
12. místo na kandidátní listině (2. žena na kandidátce)
Stručné CV:
Jak jste se k politice dostala?
V celé své pracovní kariéře a osobním životě jsem usilovala o dosažení efektivity a souladu a dosažení dobrého výkonu. Tyto postoje mne dovedly i k angažmá v politice, neboť pouze kritizovat je snadné, ale něco dělat a dosáhnout změny, to je to, oč tu běží. Do politiky jsem se zapojila v roce 2010 vstupem do TOP 09 a ihned aktivně zapojila do volební kampaně. V komunálních volbách jsme se dostali do vládnoucí koalice a obsadili řadu funkcí, včetně místa v radě a vedení důležitých komisí a výborů.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
V rámci TOP 09 jsem na postu předsedkyně regionální revizní komise Brno - město a jsem ve výboru místní organizace. Tyto pozice zastávám od roku 2011.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Své úspěchy rozdělím do dvou oblastí, činnost uvnitř strany a činnost v komunální politice v své městské části. V rámci strany jako předsedkyně regionální revizní komise dohlížím na "štábní kulturu" a prosazuji kultivované metody řešení rozdílných názorů a stanovisek. Na komunální úrovni jsme se spolu s ostatními zastupiteli za TOP 09 zasadili o řadu úsporných kroků a i proti koaličním partnerům prosadili efektivnější řešení některých investic. V radě městské části jsem pouze já, takže největší tíže prosazování a odvracení některých neuvážených kroků leží na mých bedrech. Za svůj největší úspěch tedy považuji, že se mi podařilo se takto v komunální politice prosadit.
Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?
Na prvním místě mne zajímá výbor pro kulturu a vzdělávání. Podkladem pro mou činnost v tomto výboru budou rozsáhlé zkušenosti získané prací pro řadu firem. Tento náhled do života výrobních firem mi poskytl dostatečný obrázek o tom, jaké priority v oblasti vzdělávání dnes existují a kde je potřeba systémová podpora. V této souvislosti se chci angažovat i při stanování investičních dotací do oblasti vzdělávání z fondů EU. Další oblast, kde mohu uplatnit své schopnosti, je ve výboru pro rozvoj. Podporu uplatnění žen považuji takřka za svou povinnost a i zde vidím možnosti, jak směřovat systémovou podporu. Základní prioritou přesto pro mne zůstává oblast vzdělávání, a to od základních škol až po další vzdělávání dospělých. Dobrá systémová opatření v této oblasti řeší řadu návazných oblastí, včetně uplatnění žen.
V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?
Výbor pro kulturu a vzdělávání, Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví, Výbor pro rozvoj.
Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?
Prosazování rovnosti žen a mužů je komplexní problém, který je také otázkou ekonomickou. Pokud má žena budovat svou kariéru a mít současně rodinu, potřebuje celé spektrum služeb, které je nutné zaplatit. Povědomí o tom, že žena má právo se v kariéře uplatnit a že toto znamená jiné řešení rodinného života, je nutné budovat již v mladých lidech. Důležitým vstupem pro mladé lidi je tedy schopnost sestavit rodinný rozpočet, dlouhodobě plánovat, umět zvažovat alternativy, umět rozeznat krátkodobé a dlouhodobé důsledky rozhodnutí (v této oblasti je úžasnou pomůckou právě systémová dynamika, kterou bych tuze ráda viděla v osnovách středních škol).
Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?
Stále se na mnoha místech jistě ženy cítí jako hosté v pánském klubu. Přesto je zde již mnoho úspěšných žen, podnikatelek a političek. Pomoc pro další ženy uvažující o vstupu vidím zejména v takových aktivitách, jako je tato. Jako lektor a konzultant velice dobře vnímám, jak je pro vedoucí pracovníky důležitá existence nějakého přátelského neformálního prostředí, kde mohou konfrontovat své názory a zkušenosti, načerpat podněty a rady a často i odvahu pro další obtížná rozhodnutí. Zavádění povinných kvót pro počet žen je otázka ožehavá, prosazení tohoto systému však přes všechny sporné otázky povede k rozředěni onoho "pánského klubu".