Monika Červíčková
ANO 2011
11. místo na kandidátní listině (5. žena na kandidátce)
Stručné CV:
Jak jste se k politice dostala?
Vstup do politiky jsem si velmi pečlivě rozmýšlela, neboť jsem se vždy považovala za spíše apolitického člověka. Moje osobní nespokojenost s celkovým vývojem naší společnosti a s úrovní politické reprezentace ČR stále rostla a dospěla až do bodu, kdy už nechci jen pasivně přihlížet aroganci a neschopnosti politiků. Zřejmě potřebuji pocit, že jsem pro změnu něco udělala. Jedním z mých povahových rysů je dělat věci tzv. “na maximum”, proto se chci alespoň pokusit přispět k dosažení pozitivní změny pro nás všechny. S přibývajícími roky nejenže vím, co chci, ale hlavně vím, co nechci. Nechci pasivně přihlížet, jak se naše republika vzdaluje principům vyspělých demokratických zemí.Také jsem po pár letech aktivity v neziskovém sektoru pochopila, že svou činností v rámci naší neziskové organizace můžeme pomoci jednotlivcům, což mě vždy těšilo a těší, nicméně problém nezaměstnanosti lidí +50 nejsme schopni vyřešit. Problém je řešitelný pouze systémovou změnou a systémové změny lze dosáhnout pouze prostřednictvím politiky. I tento fakt byl pro mě osobně silným motivem, neboť se chci pokusit problém řešit systémově.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
V minulosti jsem nebyla v žádné politické straně či hnutí. V rámci hnutí ANO 2011 jsem místopředsedou oblastní organizace ANO Praha 12. Jsem členem pracovní skupiny pro volební program Hnutí ANO v oblasti sociální politiky, a to zejména se zaměřením na trh práce. Jsem garantem pro volební program sociální politiky kraje Praha.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Dobré fungování oblastní organizace, práce v pracovních skupinách sociálních věcí.
Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?
Od doby založení občanského sdružení PLUS 50 se poměrně intenzivně zabývám problematikou zaměstnanosti generace +50 a s ohledem na získané zkušenosti v této oblasti bych se chtěla na půdě evropského parlamentu věnovat zaměstnanosti a sociální oblasti, zejména tématu rovných příležitostí – rovných šancí, a to bez ohledu na věk, pohlaví, etnikum či sexuální orientaci. Jsem přesvědčena, že svým aktivním přístupem, praxí získanou vyjednávací schopností a jazykovou vybaveností, mohu přispět k dosažení zlepšení nejen v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí, ale i ke zvýšení vlivu České republiky v rozhodovacích procesech unie. Česká republika by měla být stabilní, perspektivní, věrohodný a respektovaný člen unie.
V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?
Zaměstnanost a sociální věci.
Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?
Rozdíly v odměňování, maximální podpora zaměstnanosti žen, a to i prostřednictvím strukturálních fondů, celospolečenská diskuze - tlak, legislativní úprava stávající podoby antidiskriminačního zákona s cílem posílit odpovědnost zaměstnavatele za mzdovou rovnost.
Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?
V politice je všeobecně nízké zastoupení žen, ačkoliv jejich výsledky z pohledu pozitivního dopadu na občana bývají daleko efektivnější než výsledky práce politiků mužů. Ve většině případů mají ženy političky vyšší morální integritu. Mou snahou je presentovat "ženskou politiku" jako rovnoprávný a respektovaný protipól "mužské politiky".