www.padesatprocent.cz › Kandidátky do Evropského parlamentu: Michaela Suchardová

Kandidátky do Evropského parlamentu: Michaela Suchardová


"Dvojkou" na kandidání liustině Strany zelených je právnička Michaela Suchardová.

Michaela Suchardová

SZ

2. místo na kandidátní listině (1. žena na kandidátce)




Stručné CV:

Mgr. Michaela Suchardová, LL.M. je právní expertka pro evropské právo pro Českou republiku v Evropské komisi a v rámci této pozice poskytuje právní poradenství. Externě spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci a Rekonstrukcí státu. V minulosti pracovala pro Evropskou komisi na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž, později pro vnitřní trh a služby. Diplom LL.M. získala na Stockholmské univerzitě.

Jak jste se k politice dostala? Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

EU záležitostem a EU právu se věnuji celý svůj profesní život, byla jsem euroúřednicí v Evropské komisi v letech 2003-2010, pak jsem se svého statutu vzdala, abych mohla pracovat pro nezávislé právní poradenství o EU právech, kvůli tomu, abych viděla dopady EU legislativy na každodenní život lidí a mohla jim poradit, jak nejlépe svých EU práv využít. Nejdříve v SOLVIT centru na Ministerstvu průmyslu a obchodu, které vymáhá evropská práva občanů i podnikatelů vůči úřadům. Od roku 2011 pak pracuji jako právní expertka na evropské právo pro ČR nezávislé služby Evropské komise Vaše Evropa Poradenství na: http://europa.eu/youreurope/advice/enquiry_cs.htm, která poskytuje zdarma a rychle právní poradenství o EU právech. Ve své pozici lidem každodenně radím, jak maximálně využít svých evropských práv, nicméně nemohu měnit nefunkční pravidla či navrhnout nová, proto jsem se rozhodla kandidovat do EP, který moc spolurozhodovat o EU legislativě má.


Od roku 2010 tak žiji zpět v ČR, zapojila jsem se také do snahy českých neziskových organizací o kvalitní právní úpravu státní správy v ČR, kdy externě spolupracuji s Nadačním fondem proti korupci.


Do Strany zelených jsem vstoupila po dlouhém uvažování, jak se více společensky angažovat a byla jedinou stranou, která mne oslovila svou transparentností, demokratičností, jakož také smysluplným a všezahrnujícím politickým programem.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci?

Číslo 2 na kandidátce Strany zelených do evropských voleb 2014.

Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?

V souladu s programem Strany zelených, který je také v souladu s Evropskými zelenými.

Zdravý místní rozvoj, posílení lokální ekonomiky a větší podíl evropských občanů a občanek na plánování a rozhodování. Aby byly fondy EU využívány smysluplně a průhledně a neztrácely se v mafiánských a klientelistických sítích. Např. tím, aby každá firma čerpající veřejné peníze z fondů EU měla povinnost zcela rozkrýt svou vlastnickou strukturu až po konečné vlastníky. Aby ochrana evropské přírody byla součástí všech dotačních systémů EU tak, aby nebylo možné prostřednictvím evropských dotací ničit přírodu.


Právo spotřebitelů a spotřebitelek na přehledné relevantní informace, aby při nákupu zboží či služby měli skutečnou možnost volby, ale zároveň nebyli zahlceni spousty informací, jejichž dopad ani nemohou posoudit. Podpořit místní zemědělství a produkci kvalitních potravin, což přinese nová pracovní místa a omezí dopady dovozu potravin na životní prostředí, jakož také zvýší pozitivní dopady na zdraví občanů.
Posílení vlivu občanů a občanek - rozšířit a zjednodušit evropskou občanskou iniciativu, tedy možnosti evropských občanů a občanek navrhovat unijní normy. Finanční podpora neziskových společností nejen v souvislosti s občanskou iniciativou jako důležitá součást demokracie v posílení zapojení občanů a občanek do veřejného života. Ulehčit občanům a občankám žijícím v jiných členských zemích snížením byrokracie v oblasti sociálního zabezpečení, vzdělávání a odborných kvalifikací i dokumentů osobní povahy. Ve své práci každodenně radím lidem a vidím, kde jsou problémy, tam toto úsilí zaměřit.


Posílit pravomoci Evropského parlamentu: prosadit pro něj právo legislativní iniciativy a rovnocenné postavení s Radou EU. Přidat se k již rozjeté iniciativě o konci nákladného „kočovného“ parlamentu, tedy zrušení jeho štrasburského sídla. Evropský parlament je jedinou institucí EU, kam občanky a občané přímo volí své zástupkyně a zástupce. Přesto dodnes nemůže navrhovat evropskou legislativu, a dokonce ani rozhodnout o vlastním sídle.


Posílit informování veřejnosti o připravovaných normách Unie, o jejich dopadech na život lidí a zapojit je více do jejich tvorby. Povedu si elektronický diář, aby čeští voliči a voličky mohli sledovat, co v EU dělám a jak hájím jejich zájmy. Zasadím se také o informovanost ohledně dění v EU obecně, protože nyní se často řeší to, že za vše může Brusel, i když často užitečnou EU legislativu zablokují členské státy v Radě EU, takže je myslím povinností europoslankyně také více sledovat jednání Rady a informovat českou veřejnost o tom, jak jsou na Radě prosazovány české zájmy českými politiky a přinášet tak pravdivý obrázek o tom, co se v Bruselu děje.

V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?

Díky svým zkušenostem v Evropské komise, SOLVITu (služba EK, která vymáhá občanům zdarma jejich EU práva vůči úřadům), Vaše Evropa Poradenství, vše se týká převážně vnitřního trhu a práv občanů s ním spojených, tak nejlépe IMCO zabývající se jednotným trhem a ochranou spotřebitelů. Dále jsou mi blízká témata, kterými se zabývají výbory pro lidská práva, jakož také zaměstnanost a sociální věci či občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, takže v jednom z těchto výborů bych ráda byla aktivní jako náhradník.

Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?

Flexibilní pracovní úvazky, dostupné mateřské školky, firemní mateřské školy, rovnocenné odměňování, stejný podíl žen v EP i českém parlamentu, ideálně i v českém.


Flexibilní pracovní úvazky či teleworking neboli práce z domova považuji za nejvhodnější pro zákonnou úpravu, kdy by zaměstnavatelé tak museli vycházet vstříc oběma rodičům.


V Evropské komisi pokud máte děti, máte nárok na částečný pracovní úvazek či můžete požádat právě o částečnou práci z domova, to lidem hodně pomáhá skloubit pracovní i osobní život.

Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?

Jako žena i mediátorka vidím, že ženy jsou častěji nakloněné ke spolupráci ve prospěch celku. Do politiky přináší lidskost, jemnost, slušnost, přirozenost a myslím, že mluví srozumitelněji v tom smyslu, že nepoužívají tolik cizích výrazů a nemluví jako encyklopedie, tudíž jsou schopné komunikovat složitá témata lidem vhodnějším způsobem. Ráda bych i předvolební kampaň využila k informování veřejnosti o EU, připomenout základní témata a výhody, které nám EU každodenně přináší a přinesla, které se lidem často ještě i po 10 letech v EU pletou či na ně zapomínají, protože bohužel i tisk často přispívá k zavádějícím informacím o tom, že za vše může Brusel. Vystřídat se politickým napadáním a přestřelkám, ale vést konstruktivní debaty o tom, jak v Evropském parlamentu prosadit lépe zájmy českých občanů a občanek.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!