www.padesatprocent.cz › Kandidátky do Evropského parlamentu: Kateřina Bocianová

Kandidátky do Evropského parlamentu: Kateřina Bocianová


Na 22. místě kandiduje za ČSSD Kateřina Bocianová.

Kateřina Bocianová

ČSSD

22. místo na kandidátní listině (5. žena na kandidátce)




Stručné CV:

PhDr. Kateřina Bocianová se specializuje na oblast mezinárodních vztahů, které vystudovala na Univerzitě Karlově. Absolvovala i zahraniční studium na Diplomatické škole ve Španělsku. Ve svých odborných článcích se věnuje tématu české a evropské zahraniční politiky. Dlouhodobě působí jako vedoucí zahraničního oddělení ČSSD. V roce 2014 se stala ředitelkou kabinetu ministra zahraničních věcí.

Jak jste se k politice dostala?

Na základě stáže v Poslanecké sněmovně, přesněji na Zahraničním výboru PSP, a následně díky práci pro politické představitele ČSSD.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 2006 - nejprve jako asistentka, posléze jako poradkyně a předsedkyně Zahraniční komise ČSSD, jako akreditovaný asistent v Evropském parlamentu, vedoucí zahraničního oddělení ČSSD a nyní jako ředitelka kabinetu ministra zahraničních věcí.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Vybudování obsáhlé sítě kontaktů v Evropě i ve světě díky mé snaze prohlubovat spolupráci s řadou sociálnědemokratických stran, dále vybudování odborného zázemí ČSSD, které systematicky sledovalo a zpracovávalo evropskou agendu jak na národní, tak i evropské úrovni (koordinace agendy evropských výborů, zapojení do pracovních skupin v rámci Strany evropských socialistů atd.) a v neposlední řadě i potvrzení skutečnosti, že i ženy mohou dosahovat výsledků a být přínosem v převážně mužském světě zahraniční politiky...

Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?

Výborně reprezentovat ČSSD a Českou republiku, a to na základě navázání spolupráce s ostatními kolegy z dalších členských zemí EU v EP (díky mé jazykové vybavenosti - angličtina, španělština a francouzština), která je důležitá pro následné zajišťování podpory při sledování národních zájmů ve prospěch českých občanů. Dále přiblížit a vysvětlovat evropskou politiku na domácí úrovni, aby se překonala médii kritizovaná odtrženost bruselských struktur. A nakonec ve shodě s programem ČSSD bojovat za agendy, které českým občanům dokáží pomoci, a to jak v oblasti ekonomické, tak i sociální či ekologické. Dle mého názoru Evropská unie potřebuje pro svou činnost mladé lidi, kteří na vlastní kůži zažívají výhody evropské integrace a dokáží za ni bojovat právě v době, kdy je v řadě států tento proces zpochybňován a oslabován.

V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?

Jelikož jsem studovala mezinárodní vztahy a diplomacii, tak mě zajímají tyto výbory: Zahraniční výbor, Výbor pro mezinárodní obchod či Výbor pro bezpečnost a obranu. Jak bylo výše uvedeno, Evropská unie nyní bude muset bojovat za budoucnost své existence, a to nejen na úrovni členských států, ale i na mezinárodní scéně. Zahraniční politika EU nyní kvůli krizi na Ukrajině, ale i například kvůli zhoršující se situaci v zemích severní Afriky po vypuknutí Arabského jara, bude muset projít reflexí a analýzou, jak dále. Často se opomíjí, že i Česká republika je Evropskou unií reprezentována na mezinárodní úrovni.

Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?

Pokud žena dosáhne 30 let, má nejvyšší vzdělání, praxi a výsledky, tak stále není schopna se dostat do stejných pozic jako muži, kteří ani nemají takové vzdělání, ani praxi, ale jsou to prostě muži. Ženy se musí na různá jednání dvakrát více připravovat, aby mohl být jejich názor vzat v potaz. Je třeba změnit názor českých mužů, že názor ženy nemůže být přínosem nebo že se nemusí brát vážně. Řešení je asi pozitivní příklad úspěšných žen, kterým se povedlo se prosadit, a současně dokázat zvedat otázky a problémy tak, aby ženy nebyly muži ihned označované za "feministky" v pejorativním slova smyslu. Dalším problémem je samozřejmě i neochota žen si pomáhat. Díky omezenému prostoru pro ženy pak dochází k nevraživosti, což pak následně vede muže k potvrzení jejich názoru. Součást řešení je stejně na mužích jako na ženách.

Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?

Česká společnost je ve vztahu k ženám až unikátem v porovnání s evropskými státy. Ženy se v politice pohybují buď jen pro vylepšení obrazu politické strany a nebo jen jako splnění očekávání společnosti, ale ne jako něco přirozeného, samozřejmého. O to více si ale vážím žen-političek, které v této oblasti něčeho dosáhly, a velmi ráda bych svým působením, znalostmi a vzděláním chtěla v tomto pokračovat jako pozitivní příklad, že žena není jen ohrožením ani pro muže ani pro ženy :)


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!