www.padesatprocent.cz › Kandidátky do Evropského parlamentu: Hana Veronika Konvalinková

Kandidátky do Evropského parlamentu: Hana Veronika Konvalinková


Z 12. místa na kandidátce Strany zelených vstupuje do voleb Hana Veronika Konvalinková.

Hana Veronika Konvalinková

SZ

12. místo na kandidátní listině (6. žena na kandidátce)




Stručné CV:

Mgr. Hana Veronika Konvalinková působí jako lektorka anglického jazyka, věnuje se také překladatelství. Předsedá občanskému sdružení Javořice, které se ve svých aktivitách zabývá ekologií a ochranou přírody a krajiny. Spoluzakládala sdružení Ctibořská náves, jež pořádá menší komunitní akce. Podílí se na organizaci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Pelhřimově.

Jak jste se k politice dostala?

Přes práci v neziskových organizacích, přes konkrétní problémy, které již delší dobu sleduji a snažím se řešit.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Do Strany zelených jsem vstoupila koncem roku 2010, nyní jsem místopředsedkyní strany na Vysočině a v minulých parlamentních volbách jsem byla lídryní kandidátky Zelených na Vysočině.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

V minulých parlamentních volbách se mi podařilo na Vysočině zaktivovat naší členskou základnu, vedla jsem aktivní volební kampaň a v našem kraji jsme dosáhli procentuálně druhého největšího nárůstu počtu hlasů v rámci SZ. Nadále pracuji v neziskovém sektoru, angažuji se ve dvou občanských sdruženích, které jsem spoluzaložila. Kromě komunitních projektů, drobných ochranářských, sportovních a kulturních akcí pro veřejnost pořádáme např. festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Pelhřimov.

Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?

Chtěla bych se zaměřit na energetiku, podporu obnovitelných zdrojů a postupného přechodu od spalování fosilních paliv a jaderné energetiky k moderním trvale udržitelným zdrojům energie. Zároveň bych chtěla řešit otázku ukládání vyhořelého jaderného paliva. Dále mě zajímá otázka nakládání s odpady, zejména podpora recyklace komunálního odpadu, bioodpady apod. V neposlední řadě mě zajímá ochrana přírody a krajiny jako taková. Profesí jsem učitelka, proto i oblast školství stojí v poli mého zájmu.

V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?

Průmysl, výzkum a energetika nebo ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?

Stejnou odměnu za stejnou práci, stejnou ekonomickou nezávislost, rovnost v rozhodování. Žen se stále nedostává na klíčových pozicích. Je třeba ženy podpořit, pomoci jim v počáteční fázi, kdy mohou mít obavy z poněkud cizího prostředí. Většina žen se ale poté v tomto prostředí dokáže rychle zorientovat a prosadit. Kvóty jako nástroj jsou, alespoň v počáteční fázi tohoto procesu, jistě velice užitečné a zasazovala bych se o to, aby byly pozitivně vnímány a přijímány. Jako jednu z klíčových problematik vnímám nástup žen po mateřské dovolené zpět do funkce, nebo pozice, kterou před tím zastávaly. Ženám by neměla být upírána možnost starat se plnohodnotně o své potomky, zvláště v tom nejmenším věku, kdy jsou jako matky v podstatě nenahraditelné. Zároveň je nástup zpět po delší pauze obtížný, žena obvykle ztratila kontakt se svým pracovním prostředím, nestihla sledovat např. změny a vývoj v konkrétní oblasti. Tomuto problému by mohl napomoci program, který by podporoval ženy na mateřské dovolené, aby udržovaly kontakt se svým pracovním prostředím, podle svých individuálních možností se zapojovaly např. do rozhodovacích procesů, působily jako poradní hlas, sledovaly vývoj apod. Tím, že by neztratily zcela kontakt se svým pracovištěm, neměly by obavy z návratu, zaměstnavatel by se neobával je nechat působit na původní pozici a ženy by měly menší tendenci zcela měnit po mateřské dovolené zaměstnání.

Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?

Rovnost v zastoupení žen v české politice je stále spíše okrajové téma, v EU je naopak tato situace lepší. Proto je velice důležité této oblasti věnovat pozornost. Myslím, že se lze v členských státech EU v mnohém inspirovat a přednést příklady dobré praxe v našem prostředí. Příklad je zároveň návodem a proto bych prosazovala rovnost zastoupení mužů a žen na dobrých příkladech ze zahraničí.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!