Andrea Hoffmannová
SZ
14. místo na kandidátní listině (7. žena na kandidátce)
Stručné CV:
Jak jste se k politice dostala?
Občansky se angažuji od svých studentských let, letos poprvé kandiduji a to v evropských volbách, protože mám s Evropským parlamentem přímou zkušenost - pracovala jsem jako asistentka europoslance v roce 2012.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Jaké jsou Vaše priority v Evropském parlamentu?
Jsou to určitě rovné příležitosti, podpora mladých ať už v rámci studia, tak v získávání stáží a pracovních míst.
V jakém výboru či v jaké komisi chcete v EP pracovat?
CULT (Kultura a vzdělávání), náhradnice ENVI (Životní prostředí, veřejné zdraví a kvalita potravin).
Kterou problematiku považujete za klíčovou v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů? Jak byste ji chtěla řešit?
Je to určitě spravedlivé oceňování práce, které bude stejné pro ženy i muže. Dále pak také genderová diskriminace žen v práci, dostatek kratších pracovních úvazků, které by ženy držely v profesním životě a jejich kariéře a tak je činily konkurenceschopné a potřebné. V rámci své poslanecké činnosti bych ráda otevřela viditelnou a konzistentní diskuzi nad těmito problémy mezi českou veřejností, podporovala šíření informací o politice rovných příležitostí a prosazovala zákony s tímto tématem související.
Co si myslíte o postavení žen v české a evropské politice? Co budete v této oblasti prosazovat?
Zastoupení žen v české politice je směšné. Neodpovídá genderové stratifikaci. Problém vidím v čistě mužském přístupu, který je spíše soutěživý než kooperativní a tak má žena často ne dostatečně ostré lokty prosadit se a v politice delší dobu vydržet. Česko má ještě v mnoha věcech co dohánět. Když už se nějaká žena objeví, většinou jde její kariéra na úkor rodiny a hlavně dětí. To se musí změnit. Ráda bych v rámci své kariéry podporovala vzdělávání žen k větší občanské angažovanosti, slaďování svých veřejných funkcí s rodinným životem a profesí.