www.padesatprocent.cz › Kampaň Social watch Chudoba a (ú)sporná opatření – zaostřeno na gender

Kampaň Social watch Chudoba a (ú)sporná opatření – zaostřeno na gender

Kampaň „Chudoba a (ú)sporná opatření“ si klade za cíl upozornit na nepříznivé dopady úsporných škrtů a plánovaných reforem nové vlády na různé sociální skupiny. Jedním z hlavních tematických okruhů kampaně jsou genderově specifické dopady škrtů.

logo_SW_CZ.jpgMezinárodní síť občanských organizací Social Watch vznikla v roce 1995 a jejím cílem je nezávislé monitorování dodržování závazků, které byly přijaty na Konferenci OSN o sociálním rozvoji v Kodani v roce 1995 a IV. Světové konferenci o ženách v Pekingu v témže roce. Na těchto konferencích bylo poprvé definováno odstranění chudoby a rovnost žen a mužů jako společný celosvětový cíl – jeden z hlavních vedle míru a lidských práv. V současné době existují národní koalice sítě Social Watch ve více než 70 zemích po celém světě, aktivně připomínají vládám jejich závazky a přispívají k řešení sociálních konfliktů alternativními návrhy založenými na odborných analýzách situace.


Od roku 2008 koalice Social Watch funguje a rozšiřuje se i v České republice. V současné době tvoří koalici osm organizací: Ekumenická akademie Praha, Centrum globálních studií AV ČR a UK, Gender & sociologie SOÚ AV ČR, Gender studies, o.p.s., Fórum 50 %, Trast pro ekonomiku a společnost, Nesehnutí Brno a Masarykova demokratická akademie.

Kampaň „Chudoba a (ú)sporná opatření“ si klade za cíl upozornit na nepříznivé dopady úsporných škrtů a plánovaných reforem nové vlády na různé sociální skupiny, které jsou těmito kroky ohroženy chudobou. Genderově specifický dopad škrtů v jednotlivých oblastech je jedním z hlavních tematických okruhů kampaně, neboť některá opatření mají zjevně odlišný dopad na ženskou a mužskou část populace. Jedná se např. o snížení sociálních dávek, včetně rodičovského příspěvku a porodného, zavedení školného na vysokých školách, pokračování ve zpoplatnění lékařské služby atd. Stále přetrvávající rozdíl mezi mediánovými platy žen a mužů, který se v České republice pohybuje okolo 23 %, bude mít také dopad na výši důchodů žen, zvláště v rámci uvažované důchodové reformy. Negativně se tento nepoměr promítne i v případě zavedení školného na vysokých školách. Nižší příjmové skupiny obyvatel a v této skupině nepoměrně více ženy než muže rovněž negativně ovlivní zvýšení nepřímých daní a snížení přímé podpory rodin a její nahrazení daňovými odpočty. Vzhledem ke zkušenostem s diskriminací v České republice představují pro znevýhodněné skupiny obyvatel – rodiče malých děti a matky obecně, etnické minoritní skupiny, migranty, důchodce atp. – rovněž zásadní ohrožení plánované úpravy zákoníku práce, které mají za cíl snižovat práva zaměstnanců a posilovat postavení zaměstnavatelů.

Prostřednictvím kampaně „Chudoba a (ú)sporná opatření“ chceme upozorňovat na problémy spojené s rostoucím rizikem chudoby žen a nastínit i možná řešení. V rámci kampaně budeme rovněž spolupracovat s dalšími organizacemi, které se touto problematikou zabývají, abychom zvýšili povědomí o problémech plynoucích z chystaných reforem a společně vytvořili občanskou platformu, která podpoří legitimitu našich kritických analýz.

Tímto bychom rádi nabídli spolupráci také Vaší organizaci. Nabízíme možnost zveřejňování tiskových zpráv a relevantních materiálů na webu www.socialwatch.cz či účast a šíření Vašich materiálů na akcích pořádaných koalicí Social Watch (přednášky, konference). Prostřednictvím medialistu a webových stránek Social Watch i jednotlivých členských organizací můžeme pomoci šířit Vaše myšlenky i informace o chystaných akcích mezi širší publikum. Oceníme, pokud nám pomůžete prostřednictvím svých kontaktů obeznámit s kampaní co nejširší okruh lidí. Aktuálně připravujeme také propagační materiály a uvítáme pomoc s jejich distribucí, stejně jako vítáme příspěvky na dané téma a další návrhy spolupráce.

Věříme, že Vás činnosti koalice Social Watch zaujme a připojíte se ke kampani „Chudoba a (ú)sporná opatření“. V případě zájmu prosím kontaktujte naši koordinátorku kampaně Karolínu Silnou (karolina@ekumakad.cz).


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!