Feminismus a budoucnost peněz – jaké peníze, taková společnost - II. díl
Účastníci a účastnice se seznámí se základním rozdílem mezi národní měnou (nedostatková měna) a měnou doplňkovou (dostatkovou měnou).
Vznikne podkladový materiál a souhrn toho nejdůležitějšího jednak pro
politiky/političky, občany i opoziční občanská hnutí. Dále bude vytvořen
audio záznam, který lze případně použít i jako studijní nebo doplňkový
materiál v rámci Otevřené univerzity Fóra 50 %. Cílem je rovněž
experimentálně navrhnout funkční a smysluplné aplikace pro české
prostředí a podnítit vypracování úžeji zaměřených doktorandských prací
na toto téma.
Termíny: 19. a 26. dubna vždy od 18 hodin
Obecné informace
- účastníci a účastnice musejí počítat opravdu s oběma díly dílny a zúčastnit se jich.
- část studia a četby bude probíhat již na jednotlivých
setkáních. Metodou je divergentní čtení, tzn. každý čte něco jiného a
podává o tom stručnou a jasnou zprávu (to nejdůležitější). Debata v
malých skupinkách aj.
- před i mezi dílnami je povinná (krátká) rychločetba vybraného materiálu (i na tom závisí kvalita výsledku a šíře obsáhnutého materiálu)
- účastníci obdrží seznam doporučené odborné literatury.
Více informací: milus.kotisova[@]volny.cz
Úvod do tématu peněz
Peníze jsou to, na čem se společenství domluví, že bude s důvěrou používat k usnadnění směny. Mohou být dostatkové i nedostatkové (včetně jejich kombinace); více i méně (de)centralizované a univerzální, resp. lokální. Podle toho, jakou měnu používá, se také společnost pořádá do určitých struktur, které z(ne)viditelňují ty nebo ony hodnoty, a podle toho se v ní přerozděluje moc (bez ohledu na výsledky voleb). Známe dobře měnu nedostatkovou. Na světě ale existuje přes 2000 různých komplementárních peněžních systémů k měně nedostatkové, která nyní prochází hlubokou krizí.Nedostatková měna podporuje individualizaci, soutěživost, drolí a atomizuje společnost, přelévá a koncentruje zcela předvídatelně (dle matematických zákonitostí působení úroku a složeného úroku) peníze u čím dál menší společenské skupiny - bez nadsázky - „nadbohatých“. Oběhovost je omezená. 2 klíčové instituce pro tvorbu nových peněz: centrální banka (malé procento peněz- kolem 5%) a komerční banky (drtivá většina peněz vzniká jako dluhy-úvěry v systému frakčních rezerv).
Měna dostatková vzniká decentralizovaně v okamžiku směny. Umí tedy ohodnotit jakoukoli věc či službu, která se stane předmětem směny. Spíš posiluje kolektivního ducha společenství, podněcuje komunikaci, doplňková měna se „točí rychleji“, motivuje lidi více k tomu, aby vymýšleli novou práci a pracovní příležitosti.
Aby mohly peníze plnit svou funkci, musí se těšit všeobecné důvěře, a nesmí mít hodnotu samy o sobě. V dnešní době však už platí, že peníze samy o sobě „pracují“ (tzn. nepotřebují pracovní sílu) a vytvářejí větší „hodnotu“ nežli je celosvětový objem HDP všech států dohromady!
Novozélandská centrální banka uznává, že měna komplementární působí protiinflačně a v tomto smyslu ji oficiálně podporuje (zřejmě první centrální banka na světě). Austrálie a NZ využívají doplňkových měn jako nástroje politiky zaměstnanosti. Japonsko, které je zemí s nejdelší historií pilotního ověřování a experimentování s novými peněžními systémy v rámci státních projektů, řeší s pomocí doplňkových měn mimo jiné dostupnost kvalitní péče o senior(k)y. Ve Švýcarsku již od roku 1936 existuje soukromá banka WIR (zhruba 60 000 klientů), která nabízí klientům vlastní měnu; jde o nejdéle působící západní systém. V Bali vedle sebe po staletí tradičně existují paralelně dvě měny: nedostatková a dostatková. V USA existuje soukromá banka, která pracuje s oběma typy měn.
(zdroj: B. Lietaer)