Fungují kvóty ve světě? Co si o nich myslí přední české političky? A jsou v rozporu s českou ústavou? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na pondělní konferenci "Jak podpořit rovnováhu v politice?". Registrujte se, dokud jsou volná místa!
Dnes vám blíže představíme, na koho se můžete na konferenci těšit. V úvodu vystoupí senátorka Eva Syková, místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, který konferenci za odborné podpory Fóra 50 % pořádá. Ta je zároveň jednou ze signatářek naší Koalice za vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.
Dále pak vystoupí náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu pro řízení Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková. Do třetice pak ředitelka Fóra 50 %, politoložka Jana Smiggels Kavková.
Na otázku, zda jsou pozitivní opatření, konkrétně genderové kvóty pro sestavování kandidátních listin, v rozporu, či v souladu s Ústavou České republiky, odpoví politolog a odborník na ústavní právo z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Marek Antoš.
Další blok konference již bude patřit zahraničním expertkám, které se s účastnicemi a účastníky konference podělí o zkušenosti z Polska, Irska a Norska - tedy tří států, kde je nějaký typ kvót v politice používán. V případě prvních dvou států jde o kvóty zakotvené v legislativě, v Norsku již řadu let používají politické strany kvóty vnitřní. Český pohled na téma v dopoledním bloku poskytne Radan Šafařík z Oddělení rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR.
A kdo, že jsou naše zahraniční expertky?
Małgorzata Fuszara – polská právnička a socioložka, bývalá vládní zmocněnkyně pro rovné zacházení
..více
Małgorzata Fuszara je profesorkou humanitních věd na Varšavské univerzitě. V letech 1993 – 1996, byla proděkankou Fakulty aplikovaných společenských věd a rehabilitace na Varšavské univerzitě. Od roku 1997 působila na Varšavské univerzitě jako ředitelka Centra aplikovaných společenských věd pro sociálně-právní výzkum postavení žen, které se zaměřilo na interdisciplinární genderová studia. V letech 1996 –1998 působila v Radě Evropy jako expertka na gender mainstreaming.
Ve své vědecké práci se zabývá sociologií práva, ženskými studii, gendrovými studii, ale i otázkou národnostních menšin. Genderová studia vyučovala nejen v Polsku, ale i ve Španělsku a v USA. Je autorkou publikací v prestižních časopisech, autorkou, ale i spoluautorkou přes 100 článků a několika knih psaných v polštině, angličtině, němčině, slovenštině, bulharštině, ruštině a rumunštině. Byla také jmenována do redakčních rad vědeckých časopisů "European Journal of Women's Studies, "Signs: Journal of Women in Culture and Society" a "Societas / communitas".
Fuszara je spoluautorkou prvního návrhu zákona o rovném postavení žen a mužů v Polsku, který byl v parlamentu projednáván v letech 1996 a 1997, přijat však nebyl. Jednou z nejdůležitějších součásti zákona byla 40% kvóta pro účast žen ve všech jmenovaných nebo volených pozicích. V roce 2009 se ve Varšavě konal první Kongres kobiet (Kongres žen), který uspořádaly členky sítě ženských neziskových organizaci. Na něm se jednalo o nutnosti schválení tohoto zákona. O rok později byl díky úsilí kongresu zákon s několika změnami schválen a v roce 2011 vešel v platnost.
Michelle O'Donnell Keating – irská vysokoškolská pedagožka, analytička, konzultantka a spoluzakladatelka neziskové organizace "Women for Election"
..více
Michelle O'Donnell Keating je původní profesí programátorka s dlouholetou zkušeností s řízením a konzultační činností v Austrálii, Spojeném království a Irsku. Kromě výuky mezinárodních vztahů či mezinárodní politické ekonomie na Dublinské městské univerzitě se aktivně podílí i na občanských iniciativách. Podle svých slov měla zájem o politické dění už jako náctiletá a zůstal ji do dnes.
V roce 2009 spoluzaložila a řídila občanskou kampaň "Women for Europe", která aktivně podporovala podpis Lisabonské smlouvy. O dva roky později se podílela na založení organizace "Women for Election", v níž působí dodnes. Tato organizace má za cíl podpořit ženy v politice a nabízí školení, podporu žen i mentoringové programy. Za tuto aktivitu získala v roce 2011 cenu „Social Entrepreneurs Ireland Finalist 2011 Social Impact Programme“. V roce 2014 získala za svoji občanskou angažovanost cenu „Presidents Award“.
Åsta Lovise Håverstad Einstabland – norská odbornice na téma zastoupení žen v politice, poradkyně v Centru pro rovnost na Agderské univerzitě
..více
Asta Lovise Håverstad Einstabland vystudovala v roce 2006 obor veřejná správa a management a od roku 2009 je ředitelkou Centra pro rovnost na Agderské univerzitě. Věnuje se veřejné politice a tématem zavádění genderových kvót v politických stranách, jejím hlavním výzkumným tématem jsou ženy ve vedoucích pozicích. Ve své pedagogické i vědecké činnosti se snaží především šířit povědomí o genderových tématech a o rovnosti žen a mužů v Norsku. Je místopředsedkyní Národní rady pro výzkum.
V závěrečné odpolední diskusi pak vystoupí přední české političky (politici nám bohužel z časových důvodů účast odmítli) – zastánkyně i odpůrkyně zavádění genderových kvót. V panelu zasednou: senátorky Eva Syková, místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR a Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR a poslankyně Radka Maxová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny PČR a Markéta Adamová, předsedkyně Podvýboru pro lidská práva Poslanecké sněmovny PČR.
Pokud Vás zaujalo téma a vystupující, registrujte se na konferenci nejpozději do neděle 24. ledna, a to na tel. č. 257 216 170, e-mailové adrese office(@)padesatprocent.cz nebo prostřednictvím registračního formuláře zde na webových stránkách. Těšíme se na Vás!
Konference proběhne v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovnost žen a mužů.
Sdílejte s přáteli