www.padesatprocent.cz › Jsou kvóty v rozporu s českou ústavou? I to se dozvíte na pondělní konferenci

Jsou kvóty v rozporu s českou ústavou? I to se dozvíte na pondělní konferenci


Fungují kvóty ve světě? Co si o nich myslí přední české političky? A jsou v rozporu s českou ústavou? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na pondělní konferenci "Jak podpořit rovnováhu v politice?". Registrujte se, dokud jsou volná místa!

Dnes vám blíže představíme, na koho se můžete na konferenci těšit. V úvodu vystoupí senátorka Eva Syková, místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, který konferenci za odborné podpory Fóra 50 % pořádá. Ta je zároveň jednou ze signatářek naší Koalice za vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.

Dále pak vystoupí náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu pro řízení Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková. Do třetice pak ředitelka Fóra 50 %, politoložka Jana Smiggels Kavková.

Na otázku, zda jsou pozitivní opatření, konkrétně genderové kvóty pro sestavování kandidátních listin, v rozporu, či v souladu s Ústavou České republiky, odpoví politolog a odborník na ústavní právo z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Marek Antoš.

Další blok konference již bude patřit zahraničním expertkám, které se s účastnicemi a účastníky konference podělí o zkušenosti z Polska, Irska a Norska - tedy tří států, kde je nějaký typ kvót v politice používán. V případě prvních dvou států jde o kvóty zakotvené v legislativě, v Norsku již řadu let používají politické strany kvóty vnitřní. Český pohled na téma v dopoledním bloku poskytne Radan Šafařík z Oddělení rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR.

A kdo, že jsou naše zahraniční expertky?

 

Małgorzata Fuszara – polská právnička a socioložka, bývalá vládní zmocněnkyně pro rovné zacházení

..více

Michelle O'Donnell Keating – irská vysokoškolská pedagožka, analytička, konzultantka a spoluzakladatelka neziskové organizace "Women for Election"

..více

Åsta Lovise Håverstad Einstabland – norská odbornice na téma zastoupení žen v politice, poradkyně v Centru pro rovnost na Agderské univerzitě

..více

V závěrečné odpolední diskusi pak vystoupí přední české političky (politici nám bohužel z časových důvodů účast odmítli) – zastánkyně i odpůrkyně zavádění genderových kvót. V panelu zasednou: senátorky Eva Syková, místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR a Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR a poslankyně Radka Maxová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny PČR a Markéta Adamová, předsedkyně Podvýboru pro lidská práva Poslanecké sněmovny PČR.

Pokud Vás zaujalo téma a vystupující, registrujte se na konferenci nejpozději do neděle 24. ledna, a to na tel. č. 257 216 170, e-mailové adrese office(@)padesatprocent.cz nebo prostřednictvím registračního formuláře zde na webových stránkách. Těšíme se na Vás!

Konference proběhne v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

 

 

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovnost žen a mužů.

logo_urad_vlady.png

 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!