www.padesatprocent.cz › Jitka Chalánková: "Nejdůležitější je podpora doma a značná psychická odolnost."

Jitka Chalánková: "Nejdůležitější je podpora doma a značná psychická odolnost."

Jitka ChalánkováRozhovorem s Jitkou Chalánkovou, zastupitelkou a bývalou radní Olomouckého kraje, zahajujeme sérii rozhovorů s krajskými političkami. Chceme vám tak přiblížit regionální úroveň politiky, která je pro mnohé stále ještě velkou neznámou.  
V příštích dnech se můžete těšit na články o aktivních ženách z různých regionů, připravujeme například interview s jednou z prvních dvou českých hejtmanek, paní Miladou Emmerovou. Přejeme příjemné čtení!

Na čem v těchto dnech pracujete, co Vás v tuto chvíli zaměstnává? Máte nějakou oblast, na kterou se v rámci své práce zaměřujete či specializujete?

V současné době ordinuji na částečný úvazek, dosti intenzivně se ještě starám o dvě mladší děti, celkem mám děti čtyři. Politiku jsem neopustila ani po krajských volbách 2008, jsem nadále zastupitelkou Olomouckého kraje a předsedkyní Výboru pro regionální rozvoj. V KDU-ČSL nás čeká volební maraton, kandiduji na předsedkyni krajského výboru KDU- ČSL.

Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky? Proč jste si vybrala práci političky na krajské úrovni? S jakou vizí, idejemi jste vstupovala do politiky?

Proč jsem vstoupila do politiky? Pro mne je to zcela samozřejmá věc, vždy jsem se zajímala o věci veřejné. Křesťanský pohled na svět takovou angažovanost jen podporuje, pomáhá mi. Můj region je mi blízký a milý, snad jsem mohla a budu moci nadále napomáhat jeho rozvoji. Mou prioritou je rozvoj venkova a péče v sociální oblasti. Koneckonců Evropa se profiluje jako Evropa regionů, takže regionální politika hraje určitě důležitou roli.

Jaký postoj zastáváte k tvrzení, že je žen v politice na všech úrovních -místní, regionální i parlamentní - nedostatek

Nedostatek žen v poli/imgs/Chalankova.jpgtice vnímám. Mnohdy si mí kolegové stěžovali, že by přivítali více žen na kandidátních listinách, ale že ženy nechtějí na volitelná místa. Asi je to pravda, pořád vidíme prioritu v péči o rodinu, což je také správně. Skloubit tyto dvě role je značně obtížné, protože obojí potřebuje člověka naplno. Pomoc okolí a nejbližších je nezbytná a ne vždy je to možné. Jenže ženy jsou- domnívám se- v politice přínosem pro svůj přeci jen občas odlišný pohled na problém a především na priority. Politici přece hájí zájmy všech, takže ženy do politiky jednoznačně patří. I železná lady Margaret Thatcherová přemýšlela, jaké si vezme ke kostýmu lodičky, aby jí to slušelo. Jenže neskončila u těch lodiček, a proto toho tolik dokázala.

Setkala jste se v průběhu své politické praxe s diskriminací, protože jste žena?

Při práci v Radě Olomouckého kraje jsem se nesetkala ani náznakem s diskriminací od kolegů, cítila jsem se tam velmi dobře, byli ohleduplní. asi jsem měla štěstí. Jaká je situace po krajských volbách 2008 přesně nevím, ale už se mi to nezdá tak vstřícné. Zase nová zkušenost.

Co byste vzkázala ženám, které se rozhodují, že vstoupí do politiky?

Co vzkázat ženám, které chtějí vstoupit do politiky? Nejdůležitější je podpora doma a značná psychická odolnost. Pokud jsou muži kavalíři, buďme potěšeny Přece jen se tak pracuje lépe.

Autorka: Veronika Křenová


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!