www.padesatprocent.cz › Je příjemné učit se od žen, které znají politiku zevnitř

Je příjemné učit se od žen, které znají politiku zevnitř


O našem mentoringovém programu se píše i v dánském tisku. Přečtěte si reportáž o mentoringovém páru Camilly Meyer a Lenky Simerské.

Camilla je průvodkyní ve světě politiky

Charakteristický zvuk prozrazuje, že volá internetový program Skype. Camilla Mayer, sociálnědemokratická členka městské rady v regionu Faxe, kontroluje svůj iPad. Na obrazovce se objevuje obrázek usměvavé ženy a Camilla Meyer ji rovněž vítá s úsměvem. „Hello Lenka“, říká ženě na malé obrazovce. Lenka Simerská odpovídá stejným pozdravem a obě ženy si začnou anglicky vyprávět, jak se mají.

Téma politika

Ale nejsou to témata jako děti a počasí, která tyto dvě ženy probírají, když spolu komunikují na Skypu. Nejdůležitější téma je politika. Camilla Meyer totiž funguje jako „mentorka“ pro Lenku Simerskou, která je aktivní komunální političkou v severních Čechách. Dánská členka městské rady seznamuje Češku s metodami a způsoby politické práce v Dánsku a vypráví jí o výzvách, s kterými se coby politička-žena dosud potýkala.


„Politická struktura Dánska, to je to, co Lenku zajímá a o čem se chce něco dozvědět. Demokracie a politický systém v Dánsku jsou dobře etablované a já tak mohu ukázat, jak ho v praxi využíváme“, vysvětluje Camilla Meyer. Dánské pojetí demokracie a jejich „pravidla hry“ jsou hlavní témata, která zajímají Lenku Simerskou a o kterých se chce dozvědět víc. „Chci se seznamovat s politickou strukturou Dánska a sledovat, jak se u vás dělá politika. A také chci získávat inspiraci pro práci u nás doma. Dánsko je etablovaná demokratická země a lidé tam chápou demokracii lépe než tomu je tady v Česku“, říká Lenka Simerská.

Více žen v politice

Za projektem mentorování stojí Severská obchodní komora v ČR a organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v české politice. V současné době je jen zhruba každé páté místo v českém parlamentu obsazeno ženou, zatímco v dánském Folketingetu je to každé třetí místo. Obě organizace proto sázejí na to, že zkušenosti dánských – a také norských – političek budou motivovat české ženy, aby byly v politice aktivnější. Momentálně funguje pět dánských a pět norských političek jako mentorky pro řadu českých žen.

Návštěvy a konzultace na Skypu

Program mentorování obsahuje mimo jiné vzájemné návštěvy v Dánsku, Norsku a Česku a časté rozhovory pomocí Skypu. Na Skypu mohou ženy diskutovat různé problémy a výzvy a předávat si dobré rady. Projekt mentorování poběží celkem dva roky.

Podle názoru Lenky Simerské je program velmi přínosný. „Je příjemné učit se od žen, které znají politiku zevnitř“, říká Češka. A doufá, že projekt posílí politické postavení žen i v jejím regionu. „Věřím, že uděláme něco pro to, abychom ženám i v mém městě ukázaly, že jít do politiky je možné.“

Expertka: Mentoringový program je velmi dobrý nápad

„Společný česko-skandinávský projekt mentorování pro ženy-političky je zajímavou iniciativou“, myslí si Anette Borchorst, profesorka Katedry Politologie na univerzitě v severodánském Aalborgu a expertka na rovné příležitosti žen a mužů v politice. „Tento mentoringový program je bezesporu dobrý nápad. V mezinárodní rovině máme s takovými projekty mnoho dobrých zkušeností, například v oblasti pracovního trhu“, říká profesorka.

Anette Borchorst je toho názoru, že severské političky mohou dát svým českým mentees řadu podnětů. Zároveň ale zdůrazňuje, že mezi severskou a českou politickou krajinou existují rozdíly, které tento projekt nebude moci příliš ovlivnit. „Rozdíly jsou velké, i mezi jednotlivými účastnicemi. Možnost převádět hodnoty ze Skandinávie do Česka má svá omezení“, dodává profesorka.

Navíc je tu jeden podstatný element, který musíme zohlednit: „Velký význam mají postoje těch stran, za které ženy kandidují. (Ne)chuť českých žen angažovat se v politice je jen částečné vysvětlení pro jejich nízké zastoupení na politické scéně“, uzavírá Anette Borchorst.

Článek byl původně publikován 18.4.2015 v dánských místních novinách města Faxe. Přeložila Dana Schmidt.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!