www.padesatprocent.cz › Jana Smiggels Kavková: Ženy na kandidátkách ODS a ČSSD: I nadále spíše bílé vrány české politiky

Jana Smiggels Kavková: Ženy na kandidátkách ODS a ČSSD: I nadále spíše bílé vrány české politiky

S blížícími se volbami se začíná pomalu rýsovat možné budoucí složení parlamentu, poté co politické strany začaly sestavovat své kandidátky. Prozatím jsou k dispozici údaje ze dvou největších stran, ODS a ČSSD.

Z hlediska zastoupení žen v politice jsou ovšem zveřejněné informace dosti neradostné. Sociální demokraté nominovali do čela kandidátky pouze jednu, Hanu Orgoníkovou za Královéhradecký kraj, čímž se oproti posledním volbám ještě více snížilo už tak nízké zastoupení sociálně demokratických političek ve volitelných funkcích. 

V roce 2002 totiž strana nominovala dvě ženy do čela kandidátek, Petru Buzkovou a Miladu Emmerovou. Navzdory proklamované snaze o prosazování rovných příležitostí v politice a v rámci vlastní strany jsme tak svědky spíše opačného vývoje. ČSSD sice jako jedna z mála zavedla už v devadesátých letech kvóty pro ženy, které musí mít 25 procentní zastoupení v orgánech strany, ovšem toto opatření se nevztahuje na volební kandidátky. Výsledek mluví sám za sebe: mezi čtrnáct volebních lídrů se dostala jedna jediná.

Bilance kandidátů/ek za ODS není rovněž pro ženy příliš příznivá. Do čela se dostaly pouze dvě: Miroslava Němcová (Vysočina) a Zdena Horníková (Královéhradecko). Zdena Horníková však postoupila z pátého místa, které jí bylo přiděleno v minulých volbách, na současnou první pozici v kandidátce. Není bez zajímavosti, že v rozporu s proklamovanou podporou rovných příležitostí sociální demokraté poskytli svým političkám ještě méně šancí než ODS, která je tradičně vůči jakýmkoliv snahám o „umělé“ zvyšování počtu žen v politice skeptická.

Autorka: Jana Smiggels Kavková, o.s. Fórum 50 %,10.5.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!