Na čem aktuálně pracujete? Co Vás jako krajskou radní v těchto dnech zaměstnává?
Jako krajská radní mám na starosti oblast školství a kultury. Jsem neuvolněná krajská radní, protože k tomu ještě vykonávám funkci starostky pětadavcetitisícového města. Co se týče školství, došlo minulý týden k založení nové příspěvkové organizace pro oblast vzdělávání včetně její zřizovací listiny. V kultuře teď probíhají setkání s řediteli všech příspěvkových organizací a vyhodnocování jejich činnosti a dále příprava vyhlášení nejlepšího kulturního počinu za rok 2007 v rámci kraje Vysočina, tzv. Zlatá jeřabina.
V čem se Vám líbí politická práce na krajské úrovni?
Tým lidí v radě kraje je složen z politiků, kteří mají za sebou práci v samosprávě na radnicích a mají zkušenosti a odborné znalosti na vysoké úrovni. Také pracovníci úřadu jsou v průměru nízkého věku, z velké části mají vysokoškolské vzdělání a při práci s nimi se projevuje kreativita a ve většině případů snaha řešit vše zodpovědně a týmově.
Vnímáte nějak to, že jste v Radě jako žena v drtivé menšině? Máte pocit, že ženy to v politice mají jednodušší nebo složitější?
V naší radě kraje jsou dvě ženy a sedm mužů. Muži jsou k nám galantní a velice dobře spolupracujeme. Obecně řečeno, někdy je to složitější, někdy jednodušší...Konkrétně tedy v radě kraje Vysočina je spolupráce na velice dobré úrovni, navzájem se doplňujeme. Co se týče problematiky žen v politice, tak mám možnost jezdit i na zahraniční konference, kde je zastoupení žen v jednotlivých orgánech veřejné a státní správy velice diskutováno. Nyní například odjíždím na Kongres místních samospráv a regionů Rady Evropy. Naše delegace je složena ze sedmi členů, čtyři jsou zástupci měst a obcí - starostové a tři zastupují kraje ČR. Podmínkou je, že v těchto delegacích musí být zastoupeno minimálně 30 % žen. Naše delegace např. vůbec s tímto kritériem problém neměla.
Jaký je Váš názor na pozitivní akce, které by měly ženám vstup do politiky usnadnit? Máte nějakou osobní zkušenost, na které svůj názor zakládáte?
Pro ženu je primárně velmi důležité, aby měla už samostatné děti, jinak se dá těžko vše dohromady skloubit. To mohu potvrdit svojí osobní zkušeností. Moje rodina je mi velkou oporou, bez toho by to ani nešlo. Mám zkušenost, že muži velmi dobře otevřeně prohovoří mnoho témat společně "u piva", kde se dá i dobře "pracovat". Já osobně spíš spěchám domů, kde mě čekají další povinnosti, tj. další směna. Věřím, že jistá víkendová školení s relaxací a možností prodiskutovat různá témata, i politická, by velice ženám pomohla.
Jaký je Váš názor na kvóty?
Nejsem zastáncem kvót. Pro ženy je opravdu podstatnější, zda mají podporu doma v rodině, kvóty to za ně nevyřeší... Vím, že v některých zemích mají toto pevně stanoveno - např. zastoupení žen na kandidátkách do voleb komunálních, ale i krajských.
Kandidujete v podzimních volbách?
Ano, budu kandidovat. Pracovala jsem jako místostarostka, jako starostka města a od roku 2000, kdy vznikly kraje, byla jsem rovněž i krajskou zastupitelkou. Práce pro lidi - veřejnost mě baví, chci být prospěšná lidem našeho města, ale i kraje Vysočina. Zajímá mě především oblast kultury, vnějších vztahů, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a školství.
Rozhovor byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha v rámci programu Společnost, muži a ženy z aspektu gender.