www.padesatprocent.cz › Jak na rovnost žen a mužů v obcích

Jak na rovnost žen a mužů v obcích





Přečtěte si, jak probíhal vzdělávací seminář "Rovnost žen a mužů ve městech a obcí: jak začít?" a prohlédněte si fotografie.
<p>
V pátek 15.4. 2011 proběhl v obci Praskolesy vzdělávací seminář na téma &quot;Rovnost žen a mužů ve městech a obcích: jak začít?&quot;. Sešli se na něm zástupkyně a zástupci obcí (z řad politické reprezentace i úřadu) včetně těch, kteří se již prosazování rovnosti žen a mužů aktivně věnují. Smyslem semináře bylo blíže seznámit zúčastněné s teoretickými základy genderové problematiky a zejména jim přiblížit konkrétní kroky, které mohou v oblasti rovných příležitostí podniknout přímo ve svých obcích.

</p>
<p>První blok pod vedením Ing. Petra Pavlíka, Ph.D., vyučujícího na Katedře genderových studií FHS UK, byl věnován základům genderové teorie, zejména samotnému pojmu gender. Ačkoli tento termín již pomalu proniká i do povědomí širší veřejnosti, málokdo ví, co přesně si pod ním představit. Velmi zjednodušeně řečeno se &quot;genderem&quot; označuje tzv. &quot;sociální pohlaví&quot;. Biologické pohlaví slouží jako základ pro odlišování toho, jak se mají ve společnosti chovat ženy a jak muži, počínaje tím, jak se mají oblékat, chodit, mluvit, jaké je jejich umístění na trhu práce až po jejich roli v domácnosti. Toto neustálé rozlišování je zdůvodňováno a ospravedlňováno právě biologickou odlišností, v naprosté většině však tyto rozdíly vznikly působením společnosti a kultury. Rozlišování na ženy a muže je nejen protikladné, ale také hierarchické, přičemž ženy jako skupina jsou ty, které mají mocensky nižší postavení než muži. Nižší mzda za práci stejné hodnoty, dvakrát méně volného času, nízké politické zastoupení - to všechno jsou tzv. genderové nerovnosti, které můžemne sledovat i v českém prostředí.

</p>
<p>Seminář pokračoval prezentací pana Laurenta Wehrliho, švýcarského experta, předsedy Švýcarského svazu měst a obcí. Jeho přednáška se posunula blíže k praxi a k tomu, jak &quot;přetavit&quot; teoretické znalosti o genderu do konkrétních opatření. Blíže proto představil tzv. &quot;Evropskou chartu za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích&quot;. Přihlášením k tomuto dokumentu se obec jednak formálně zavazuje k dodržování 6 základních principů (např. že rovnost žen a mužů představuje základní právo a že k jejímu dosažení je potřeba postavit se všem formám kolektivní diskriminace), jednak dokument nabízí i konkrétní oblasti a aktivity, které lze uskutečnit na úrovni samospráv. Protože náš &quot;gender&quot; se neustále odráží ve všech každodenních činnostech, protože odlišné role žen a mužů vedou také k odlišným životním zkušenostem a potřebám, je při politickém rozhodování potřeba brát v úvahu, že i konkrétní politická rozhodnutí mohou mít jiný dopad na ženy a na muže. Charta proto vybízí k tomu, aby obce do svých politik zapracovaly genderové hledisko a aktivně odbourávaly stávající genderové nerovnosti. Přihlášení k Chartě zároveň dává obcím příležitost připojit se k širší síti měst a obcí po celé Evropě, sapolupracovat s nimi a čerpat z jejich zkušeností.
</p>
<p>
Odpoledne bylo již věnováno výhradně možnostem prosazování genderové rovnosti a konkrétním příkladům ze zahraničí i České republiky, které představily lektorky Veronika Šprincová a Jana Smiggels Kavková. Jedním ze základních opatření je např. možnost slaďování pracovního a rodinného života prostřednictvím klouzavé pracovní doby, práce z domova či částečného úvazku. Protože na ženy je stále kladena primární odpovědnost za péči o rodinu a domácnost, toto opatření je vstřícným krokem zejména vůči nim, ale obecně vůči všem rodičům. Podobným problémem je péče o starší osoby, kde jsou to opět většinou ženy, které se o seniory a seniorky starají. Dobrovolnická i obecní centra, která pomáhají starším lidem s chodem domácnosti, dočasná střediska péče o starší osoby, která běžně fungují např. ve skandinávských zemích, mohou být inspirací i pro české prostředí. Příklady se ale zdaleka nemusí týkat jen problematiky práce a péče, sahají od bezpečnosti až po dopravu či volný čas. Pokud Vás toto téma zajímá, podívejte se na web <a href="https://padesatprocent.cz">www.padesatprocent.cz</a>, kde v sekci &quot;<a href="https://padesatprocent.cz/cz/nase-aktivity/rovnost-zen-a-muzu-ve-mestech-a-obcich">Prosazování rovných příležitostí ve městech a obcí</a>&quot; najdete celou řadu materiálů s příklady dobré praxe z celého světa.

</p>
<p>Seminář není osamocenou událostí, ale zapadá do dlouhodobé koncepce Fóra 50 %, které prosazuje rovnost žen a mužů v praxi a to právě na základě výše zmiňované Charty. Tento seminář byl součástí většího projektu, v rámci kterého budou mít vybraní zájemci a zájemkyně možnost sdílet zkušenosti a inspirovat se na studijním pobytu ve Švýcarsku. Navšíví během něho obce, které již k Chartě přistoupily, a budou mít možnost diskutovat s místními zastupiteli a zastupitelkami o tom, jaké kroky směrem k genderové rovnosti lze podniknout, kde začít, na co si dát pozor atd. Podobnou studijní cestu Fórum 50 % realizovalo v roce 2009, dlouhodobým výsledkem jsou 4 signatářské obce v ČR (Staňkovice, Milotice, Záluží, Praha-Letňany). Věříme, že i tentokrát se podaří přesvědčit další obce, že přistoupení k Chartě není jen zbytečnou formalitou, ale že může mít reálně pozitivní dopady na kvalitu života obyvatelstva měst a obcí.</p>
<p><strong>Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. </strong><br /></p>

Sdílejte s přáteli



Seminář Praskolesy 15.4.2011   (fotek: 12)

Účastnice semináře
Lektor Ing. Petr Pavlík, Ph.D. přednáší základy genderové teorie
Lektor Ing. Petr Pavlík, Ph.D.
Účastnice a účastníci semináře
Účastnice a účastníci semináře
Účastnice a účastníci semináře
Laurent Wehrli
Laurent Wehrli, předseda Švýcarského svazu měst a obcí, představuje Evropskou chartu za rovnost žen a mužů na úrovni živta ve městech a obcích
Seminář byl podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce
Malé občerstvení v průběhu semináře
Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 % a lektorka bloku Příklady dobré praxe

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!