Dům, který na počátku 20. století projektovaly, financovaly a v roce 1931 nechaly postavit ženské osobnosti sdružené v Ženském klubu českém, totiž ženám už od roku 1949 neslouží. Po nacistickém záboru a omezeném provozu za války se o konečnou likvidaci nezávislých ženských aktivit postaral komunistický režim. Zatímco po sametové revoluci se dříve zabavený majetek různým spolkům vracel, navrácení Ženského domu ženám se nekonalo a to navzdory legálním snahám ženských spolků. Po osmnáctiletém jednání, interpelacích, slyšeních v parlamentu, vypracování privatizačního záměru a poskytnutí veškerých relevantních dokumentů zůstává Ženský dům Ve Smečkách stále v rukou magistrátu Prahy 1, který jej využívá bez ohledu na jeho původní záměr. Ženský dům, postavený ženami pro ženy, zůstává ženám uzavřen.
Páteční happening stručně a s nadsázkou zrekapituloval historii domu a vyzval magistrát Prahy 1, aby obnovil jednání s ženskými spolky.
Kněžna Libuše postupně představovala jednotlivé aktérky a aktéry, kteří přihlížejícím přiblížili historii domu. Charlotta Masaryková, T.G. Masaryk, Františka Plamínková, Milada Horáková a další historické osobnosti feministického hnutí v Čechách objasnily s jakým cílem byl dům vystaven a jakým těžkostem musely ženské spolky vzdorovat.
Současnou situaci pak "odehrála" zastupitelka Lenka Alžběta Dušková, která záležitost navrácení domu přednesla při interpelaci starosty na konci roku 2007 a připojil se i současný starosta Prahy 1 Petr Hejma, který si přišel převzít dopis a dokumenty týkající se Ženského domu. K mnoha souhlasně přihlížejícím se přidal i jeden nesouhlas - Jiří X. Doležel se s pubertálním úsměvem a s transparentkem "Vratťe ženám ženskost", který nebyl schopen blíže vysvětlit, trochu rozpačitě snažil vyvolat kontroverzi, což se mu nepodařilo.
Související články: Pozvánka
Autorka: Kateřina Beňová, Fórum 50 %
Foto: Ivana Mertlová, Fórum 50 %