www.padesatprocent.cz › Hana Králíčková: "Muži politiku vnímají jako svoji mužskou parketu"

Hana Králíčková: "Muži politiku vnímají jako svoji mužskou parketu"

Hana KrálíčkováHana Králíčková (nez.) je radní Libereckého kraje. V rozhovoru s ní stojí kromě jiného za pozornost zejména to, že už tato politička v podzimních volbách znovu nekandiduje, a to z důvodu své nestranickosti. Tento problém - potřeba být členkou politické strany, pokud chce daná žena dělat politickou práci - formuluje řada žen - političek.
Cílem rozhovorů s radními, které vám přinášíme, je upozornit na práci krajských zastupitelek a zprostředkovat vám zkušenosti českých žen v politice. Přejeme příjemné čtení!


Na čem aktuálně pracujete? Co Vás jako krajskou radní v těchto dnech zaměstnává?

Momentálně pracuji na rozdělování peněz z krajského grantového fondu, vyloučili jsme PO a služby protidrogové, přesto žádosti čítají objem finančních prostředků 25 mil, k dispozici z rozpočtu Kraje máme bohužel 10x méně.
Dalším důležitým momentem je Střednědobý plán sociálních služeb Libereckého kraje a koordinace s obcemi. Jako pozitivní hodnotím nastavení standardů v lůžkových zařízeních sociální péče. Rodilo se ztuha a s obtížemi, ale nyní, po čtyřech letech již provoz funguje a je kvitován kladně z pozice ředitelů. Toto ve všech krajích nastaveno není.

V čem se Vám líbí politická práce na krajské úrovni?

Baví mě zejména získávání kontaktů a poznávání nových lidí.

Vnímáte nějak to, že jste v Radě jako žena v drtivé menšině? Máte pocit, že ženy to v politice mají jednodušší nebo složitější?

V Radě kraje jsem jako jediná žena s devíti muži. Myslím, že ženy to mají rozhodně složitější – muži se mohou plně věnovat své práci, přijdou domů a mají zajištěný kompletní servis. Tedy většinou. My ženy přijdeme domů a tento servis vytváříme. Jinak jsem na práci s muži za 20 let v nemocnici zvyklá, vadí mi méně než kolektiv samých žen. Obecně se mezi lidmi neví, co naše práce obnáší - mají pocit, že sedíme jen v kanceláři a chatujeme se známými. Že jsme stále na očích, už není v obecném povědomí. Šance pro vstup do politiky jsou pro ženy menší - jsem přesvědčena, že muži ji vnímají jako svoji mužskou parketu.

Jaký je Váš názor na kvóty (legislativní nebo vnitrostranické)?

Určitě bych kvoty přivítala, musí však být dostatek žen, které mají o politiku zájem a opravdu se chtějí prosadit.

Kandidujete v podzimních volbách?

Nekandiduji, deklarovala jsem vždy nezávislost, ale zároveň i svou podporu politické straně, kterou zastupuji. Nyní je mi ale nečlenství vyčítáno. Naopak si myslím, že by straně pomohlo, kdyby někteří členové členy nebyli. Nelíbí se mi v tomto smyslu imperativní postup vedení. Navíc jsem přesvědčena, že 4 leté volební období je krátké- v některých resortech, jako napři. můj jsme něco začali a rádi bychom akce dovedli do zdárného konce, ale není nám to umožněno. Na mé místo nastoupí nový radní, který nemá kontakty, nezná problematiku a to jistě není dobře - já se vracím k mé medicíně. Na závěr chci říci, že jsem poněkud znechucena honbou za finančním byznysem místo pomoci lidem v tíživé situaci.

Rozhovor byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha v rámci programu Společnost, muži a ženy z aspektu gender.

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!