Francie nedávno oznámila další nárůst porodnosti, čímž pravděpodobně předstihne doposud vedoucí Irsko. Porodnost ve Francii postupně roste (což je v Evropě rarita) a v současnosti dosáhla nejvyššího čísla za posledních 25 let. Zatím nejvyšší porodnost v rámci EU mělo Irsko a to 1,9 dětí na jednu ženu. Francie je nyní Irsku v patách, zatímco průměrná porodnost v EU je 1,5 a v Čechách je pouhých 1,2 dítěte na ženu (poslední místo mezi členskými státy).
Sami Francouzi tento úspěch připisují úspěšné státní politice která je přátelská rodině, tzv. family friendly
v Francie je také příkladem v podpoře žen do politiky, má zákon o paritě, který zajišťuje ženám i mužům stejný přístup k politickým postům,
Za několik měsíců bude Francie volit svého prezidentka /ku. Mezi horkými kandidáty/kami je i Ségolene Royal , matka pěti dětí. Její nominace a popularita také svědčí o otevřenosti Francouzů k rovným příležitostem.
Francie je často udávána jako příklad dobrého slaďování pracovního a soukromého života. Většina matek ve Francii pracuje už od raného věku svých dětí a hojně využívá podpory státu i různých možností skloubení práce a péče o děti. Zatímco v Čechách pracuje jen asi čtvrtina matek dětí ve věku do 6 let ve Francii je to téměř 65 %.
Zdá se tedy, že Francouzi našli recept na řešení nepříznivého demografického vývoje v Evropě. Nejsou to vysoké peněžní dávky po dobu několika let strávených doma, které ohrožují profesní růst a kariéru vůbec. Je to naopak vytvoření takových podmínek, aby se matky (samozřejmě i otcové) nemuseli vzdávat své pracovní realizace kvůli rodině. Budiž toto názorným příkladem pro české politiky. V Čechách totiž dítě stále ohrožuje ekonomiku rodiny i kariéru rodičů. Díky stereotypům, které povinnosti s dítětem spojené automaticky připisují matkám jsou pak takzvanou reprodukční daní ohroženy v naprosté většině ženy.
Autorka: Lenka Bennerová, Fórum 50%, 6.3.2007