Akce, která se konala na radnici Poděbrad, otevřela týden rovných příležitostí, které až do 3. června pod záštitou Stálé komise pro rovné příležitosti Poslanecké sněmovny PČR lázeňské město hostí. Celodenní seminář určený pro představitelky českých měst a obcí navázal na podobné setkání, které Fórum 50 % zorganizovalo v lednu a které otevřelo Evropských rok rovných příležitostí v pražském Evropském domě. Obě akce byly finančně podpořeny Nadací Open Society Fund v rámci projektu "Dejme šanci ženám", který zaměřil pozornost organizace poprvé také na komunální úroveň politického rozhodování.
Celé setkání otevřela iniciátorka celého poděbradského týdne, místostarostka Jiřina Soukupová, která následně předala slovo místopředsedovi Senátu PČR Janu Rakušanovi, pod jehož záštitou byla akce pořádána. Program setkání byl rozdělen do dvou hlavních tématických bloků. Dopolední obsahoval příspěvky Jany Rylichové z Ministerstva pro místní rozvoj, která shrnula, jaké místo zabírá problematika rovných příležitostí v agendě evropských strukturálních fondů. Michaela Appeltová z tiskové agentury gitA srozumitelně a kriticky popsala institucionální rámec realizace politiky rovných příležitostí v ČR. Petr Pavlík z Fakulty Humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze pak seznámil přítomné s konceptem gender mainstreamingu a s projektem "Prolomit vlny" Otevřené společnosti, o.p.s., v rámci kterého byla zpracována metodika generových auditů krajského úřadu. V další části dopoledního bloku ještě promluvila politoložka z Fóra 50 % Petra Ondřejová, které představila hlavní nástroje prosazování rovných příležitostí. Na konci dopoledního bloku bylo pro účastnice setkání připraveno krátké praktické cvičení zaměřené na hodnocení městského rozpočtu z hlediska jeho dopadů na rovné příležitostí žen a mužů. Ve skupinkách měly přítomné dámy za úkol prostudovat předložený fiktivní rozpočet a rozhodnout, které položky a jejich výše by mohly být genderově nesensitivní.
Po obědě ve formě pikniku, který Filip Kavka Smiggels připravil v zámecké zahradě, setkání pokračovala odpoledním blokem. Do něj byla zahrnuta témata, kterým doposud na akcích Fóra 50 % nebylo věnována přílišná pozornost. Příspěvky hostů druhé části programu setkání se věnovaly problematice genderu a jazyku, resp. medií. Velmi zajímavou přednášku, která vzbudila reakce mnoha účastnic, si na poděbradské setkání zastupitelek připravila Jana Valdrová z Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Na příkladu celé řady tištěných reklam dokumentovala, jak může jazyk upevňovat genderové stereotypy, zvláště pak prostřednictvím médií. Jejich rolí se pak ve svém příspěvku zabývala také šéfredaktorka genderové tiskové agentury Kateřina Jonášová,která blíže představila aktivity projektu gitA. Blok uzavřela prezentace Jany Smiggels Kavkové, která prezentovala výsledky jedinečného projektu "Portraiting politics", který v roce 2005 analyzoval zobrazování političek a politiků ve významných evropských médiích.
Celý den byl zakončen neformální diskusí přítomných žen na lodi krále Jiřího z Poděbrad. Ředitelka Fóra 50 % Lenka Bennerová, koordinátora projektu Monika Klimentová a lektorka zácviku Miluš Kotišová představily plány organizace do budoucna a otevřeně nabídly přítomným zastupitelkám podílet se na nich. Projekt, který podporoval ženy v komunální politice se setkáním v Poděbradech přiblížil ke svému konci, Fórum 50 % se ale zavázalo ve spolupráci s ženami českých měst a obcí, třeba nabídkou zácviku v jejich regionu, i nadále pokračovat.
Autorka: Monika Klimentová, o.s. Fórum 50 %, 31.5.2007