V neděli 11.2. proběhlo v Portugalsku referendum o legalizaci potratů. Portugalsko je momentálně vedle Malty, Irska a Polska jedním ze čtyř států EU, kde existuje nejtvrdší legislativa týkající se interrupce. Umělé přerušení těhotenství je zde dovoleno v prvních 12 týdnech pouze v případě, že žena byla znásilněna, je ohrožen její život nebo je plod deformován. V jiných případech může jít žena nebo lékař/ka, kteří umělé přerušení těhotenství provedli, až na tři roky do vězení. V referendu se měli lidé vyslovit, jestli souhlasí s tím, aby žena mohla dobrovolně ukončit těhotenství do 10 týdne.
Fórum 50 % podpořilo spolu s dalšími ženskými organizacemi z celé Evropy snahu tamních žen o legalizaci umělého přerušení těhotenství. Na tiskové konferenci, která proběhla 24. ledna představily portugalské organizace platformu evropských organizací, podporujících právo žen svobodně se rozhodnout. Vedle toho se konaly demonstrace např. ve Švýcarsku a Španělsku. Liliana Azevedo, jedna z organizátorek kampaně za svobodné rozhodnutí, prohlásila, že solidarita žen z celé Evropy byla velmi důležitá pro výsledek referenda.
V nedělním referendu se více než 59 % hlasujících vyslovilo pro legalizaci. Bohužel se nedostavila nadpoloviční většina obyvatelstva a výsledek proto není pro vládu závazný. Socialistický premiér José Sócrates se ale přesto nechal slyšet, že přání lidu bude respektováno a socialisté využijí svoji převahu v parlamentu, aby zákon prosadili. "Je to zásadní krok v bitvě za sexuální a reprodukční práva žen v Portugalsku." řekla Liliana Azevedo.
V Portugalsku si každoročně 20 000 žen nechávalo provést potrat nelegálně, více než 10 000 žen z nich bylo v důsledku neodborných zákroků hospitalizováno. Mnoho žen také odjíždělo do sousedního Španělska, aby své těhotenství přerušily tam. Referendum proběhlo v Portugalsku už v roce 1998, kdy se ale také nedostavil dostatečný počet lidí a nadpoloviční polovina zúčastněních (51 %) se vyslovila proti potratům. Pro socialisty se konání dalšího referenda stalo součástí předvolební kampaně v roce 2005.
V Evropské unii existuje nejpřísnější legislativa týkající se potratů na Maltě a v Irsku. Na Maltě jsou potraty zcela zakázány. V Irsku může dojít k umělému přerušení těhotenství pouze v případě ohrožení života matky. V Polsku, Španělsku, Portugalsku, Severním Irsku a na Kypru je možné provést potrat, když je ohroženo fyzické či psychické zdraví matky, v případě znásilnění či incestu. V Anglii, Skotsku, Walesu Finsku a Lucembursku je vedle výše zmíněních důvodů možné ukončit těhotenství ze sociálních či ekonomických důvodů. V ostatních zemích EU je možné uměle přerušit těhotenství, když o to žena požádá, aniž by byl nějakým způsobem ověřován důvod.
Není náhodou, že všechny státy, kde existuje velmi přísná potratová legislativa, jsou silně katolické. V Portugalsku se ke katolické víře hlásí přes 90% obyvatelstva. Během kampaně před referendem zde církevní představitelé velmi silně vystupovali proti legalizaci. Katolická církev umělé přerušení těhotenství zcela odmítá, a to mnohdy i v případě ohrožení života matky.
Celosvětově podstoupí každou minutu 40 žen nelegální interrupci. Ročně zemře v důsledku neodborných zákroků asi 70 000 žen, to znamená asi 200 žen denně, z toho polovina v Asii.
Autorka: Markéta Kadlecová, Fórum 50%, 13.2.2007