www.padesatprocent.cz › Feministické pohlazení

Feministické pohlazení

Božena Němcová"Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale aby co anděl smírce mezi ním a světem stála."

obrozenecká česká spisovatelka Božena Němcová v románu Podhorská vesnice, 1842Každý týden Vám Monika (nebo jí pověřená osoba) přinese nějaký zajímavý citát nebo neméně zajímavý miniprofil některé významné feministické osobnosti. Doufáme, že to pro Vás bude to pravé pohlazení v jinak mnohdy drsném světě.

Maud de Boer BuquicchioGenderová rovnost není pouze jedním z lidských práv. Je to nutná podmínka opravdové demokracie. Vyrovnaná účast žen a mužů v politickém a veřejném životě je základem funkční pluralitní demokracie. Rovnost pohlaví není v tom vzít ženy v potaz při rozhodování ale v tom, že ženy budou rozhodovat samy za sebe!

Maud de Boer-Buquicchio, jako první žena zvolena v roce 2002 jako Deputy Secretary General Rady Evropy. V roce 2007 byla do této vysoké funkce znovuzvolena.                                                                                                                                                                     

7. 1. 2009


Julie Burchill Příjemnou- a zcela určitě tou nejzábavnější - součástí života feministky je děsit muže :-)

Julie Burchill
(*1959) Britská spisovatelka a fejetonistkaMadeleine Albright"Muži, kteří sepsali americkou ústavu, odvedli pozoruhodně dobrou práci - vzhledem k tomu, že nad sebou neměli ženský dohled."

Madeleine Albrightová (*1937) bývalá ministryně zahraničních věcí USA. Citát z knihy "Doporučení budoucímu prezidentovi." Nakl. Práh, 2008, v překladu Tomáše Jeníka, str. 33.

11. 11. 2008


Cybill SheppardVšichni vděčíme feministkám, které bojovaly, trpěly a tvrdě pracovaly, aby nám daly vše, z čeho mají nyní ženy užitek... Považuji se za feministku a jsem na to hrdá.


Cybill Shepherd (*1950), americká filmová a TV hvězda, feministka, aktivistka

 

3. 11. 2008


malá Erin MaeTento týden se jedná přímo o feministický dárek. Monika Klimentová - naše bývalá zaměstnankyně, která pravidelně přispívá do rubriky Feministické pohlazení  porodila minulou neděli dceru jménem Erin Mae, 4 300g a 53 cm. Blahopřejeme!

Dvě feministky
I feministka může být šťastnou matkou :-)
10. 9. 2008

Rebecca WestJá osobně jsem nikdy nemohla přijít na to, co feminismus vlastně představuje: pouze vím, že mě lidi označují za feministku kdykoliv vyjádřím názor, který mě nějak odliší od kusu hadru.

Rebecca West v roce 1913

Rebecca West, vlastním jménem Cicely Isabel Fairfield (1892-1983) - britská spisovatelka, feministka, intelektuálka a výrazná osobnosnost britské společnosti. Nositelka titulu Dame Commander of the Order of the British Empire - ženské obdoby rytířského titulu, uděleného roku 1959 královnou.

12. 8. 2008

Michele le Doeuff
Feministka - to je žena, která nikomu nedovolí, aby za ni myslel.

Michele le Doeuff
Francouzská feministka, filosofka a překladatelka (*1948)


18. 7. 2008

Jaroslav Seifert

Tentokrát Vám přinášíme feministické pohlazení od legendy české poezie Jaroslava Seiferta. Jedná se o úryvek z básně Venušin Pahorek.
...
A co dovedou muži?
Není toho mnoho.
Vymyslili si válku,
bídu, zoufalství
a nářek raněných.

Umějí vykovat šílená děla,
obrátit města v sutiny
a při tom vystavovat na obdiv
ubohou mužskou statečnost.

Vymyslili benzínové pumpy
a emancipaci žen.

A za polibky v jejich náručí
zkonstruovali jim zvláštní sedačku,
aby žena u stroje
mohla ještě pracovat
v posledním měsíci těhotenství.

Jaroslav Seifert, básník, nositel Nobeovy ceny za literaturu, zemřel 10.1.1986

Alexandra Berková "Ženy sní o světovém míru, o čistém životním prostředí a odstranění hladu. O čem sní muži? Zůstat viset ve výtahu s atraktivními dvojčaty,"

Alexandra Berková
Spisovatelka, pedagožka, feministka
23. 6. 2008

Margaret Eleanor Atwood"Je feministka obézní nepříjemná osoba, která na Vás bude křičet, nebo někdo, kdo věří, že ženy jsou lidská stvoření? Pro mě to znamená to druhé a tak se za to postavím."


Margaret Eleanor Atwood
Kanadská spisovatelka, básnířka, feministka a aktivistka *1939
13. 6. 2008

Nejsem feministka, ale...
...cením si práva zvolit si vlastní vládu. Těší mě, že můžu nosit kalhoty nebo kraťasy, když se mi chce. Jsem ráda, že jsem se mohla naučit číst a psát. Může být velmi praktické, že si mohu vybrat, kolik budu mít dětí. Skutečně mi pomáhá, že si mohu otevřít vlastní účet v bance a vlastnit majetek. Je dobré vědět, že mě zákon chrání před tím, aby mě můj manžel nebo přítel bil. Je skvělé, že peníze, které vydělám, patří mně...

z plakátu americké feministické organizace One Angry Girl
28. 5. 2008


Margaret Trudeau
Nemůžu být růží v klopě svého muže.

Margaret Trudeau, manželka kanadského premiéra

15. 5. 2008

Obrázek “/imgs/Lya+Sorano.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Když už mluvíme o rovné mzdě mužů a žen, tak vězte, že pracující ženy začínají muže dohánět. Pokud to půjde dál současným tempem, dosáhneme rovnosti zhruba za 475 let. Nevím jak vy, ale já tak dlouho čekat nemůžu.

Lya Sorano, americká spisovatelka, marketingová a PR konzultantka


6. 5. 2008


Margaret Mead
Vždy, když dáme svobodu ženě,
dáme zároveň svobodu i muži.

Margaret Mead, významná americká antropoložka a feministka (1901-1978)


25. 4. 2008Florynce Kennedy
Je velmi málo druhů práce, které skutečně vyžadují penis nebo vagínu. Všechny ostatní druhy práce by měly být přístupné všem!

Florynce Kennedy, americká právnička a feministka

14. 4. 2008


Člověk nemusí být proti mužům, když podporuje ženy.
Jane Galvin Lewis, americká feministka

25. 2. 2008

Vlasta Parkanová"Nehodlám vládu a poslance přesvědčovat, že armáda potřebuje tolik peněz, nebude-li jasné, že se nepoužívají k výrobě luxusních slipů."
Ministryně obrany Vlasta Parkanová tak na shromáždění velitelů Armády ČR potvrdila, že vojáci dostávali nákladné dárky z černého fondu.


30. 1. 2008

Obrázek “/imgs/penelopa.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Poté, co Penelopa prošla školením Fóra 50 %, se v jejím životě mnohé věci změnily.

(www.slideshare.net)

14. 1. 2008

Václav Havel, foto Alan Pajer
"Mnoho let se domnívám - a vždy jsem o tom hovořil veřejně - že v politice má být větší zastoupení žen. Ženský prvek veřejným funkcím schází. Chápu, že většině z nich může politika sotva nabídnout dostatečné uspokojení, a vstřícné toto prostředí není ani k mladým matkám. Ale snad se situace změní ve chvíli, kdy budeme mít první premiérku a ještě dřív, doufám, i prezidentku. "

Václav Havel, září 2007

15. 12. 2007


Obrázek “/imgs/vtip1_malo_zen.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
4. 12. 2007

Božena Němcová
"Smutný úkaz to, že spolky k záhubě lidstva utvořené lépe se daří, než takové, které si za úkol vzaly lidstvo v lásce jednotit a spojovat"Božena Němcová, 25.11. 1850

26. 11. 2007

Sally Kempton"Stala jsem se feministkou, abych se nemusela stát masochistkou"

Sally Kempton je dnes jednou z nejzkušenějších učitelek hloubkové meditace a duševního rozvoje. Byla vychována společensky uvědomělými rodiči, což ji předurčilo stát se velmi úspěšnou feministickou aktivistkou. Účastnila se protestů proti časopisu "Ladies Home Journal" a stala se jednou z největších kritiček pořadu Hugha Hefnera "Playboy" ve veřejnoprávním vysílání. Ve svých 26 letech vydala v časopise "Esquire" feministický manifest s názvem "Cutting Loose", v němž diskutovala souvislost mezi vášní a závislostí a mezi mužskými intelektuály si vysloužila označení "nebezpečná žena".
20. 11. 2007Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání