Vznik Charty inicioval CEMR a zástupci místních e regionálních orgánů, kteří již léta aktivně podporují rovnost žen a mužů na místní a regionální úrovni. A to například uplatňováním metody „město za rovnost“, kterou zavedla CEMR v roce 2005 jako konkrétní nástroj upozorňující na dobrou praxi některých evropských měst a obcí v oblasti uskutečňování politiky za rovnost žen a mužů.
Charta na tyto snahy navázala a vytvořila dokument, který shrnuje základní ideové pilíře aktivit za rovnost žen a mužů ve městech a obcích (tzv. principy) a v dalších článcích pak stanovuje konkrétní kroky, které je třeba ve městech provést, aby k naplnění principů došlo. Ty se týkají se nejen politického zastoupení účasti v politickém a veřejném životě, ale i zadávání veřejných zakázek, plánování a udržitelného rozvoje, regulační úlohy místních samospráv a dalších oblastí veřejného života.
Mezi první signatáře patřil i Český svaz měst a obcí (SMOČR) a jemu podobné instituce z Rakouska, Itálie, Řecka, Finska, Lucemburska, Španělska a dalších zemí. Prvními městy, která se zavázala učinit kroky k naplňování principů Charty, patřila Vídeň, Frankfurt nad Mohanem a španělská Valencia a Sevilla.
V České republice je Charta bohužel ještě neznámým dokumentem, a to jak pro širokou veřejnost, tak i pro většinu zástupců regionální samosprávy. Fórum 50 % se v rámci nového projektu pokusí tuto situaci změnit a spolu s partnerem - norským svazem měst a obcí - zprostředkovat vybraným zástupcům českých měst a obcí praktické zkušenosti s uplatňováním Charty v Norsku a přispět tím k prvním podpisům Charty i u nás.
Plné znění Charty najdete zde.