www.padesatprocent.cz › Evropská Charta v obci Praskolesy

Evropská Charta v obci Praskolesy

Přinášíme článek o prosazování Evropské charty za rovnost z pera starostky signatářské obce Záluží, paní Ludmily Mottlové.

Projekt Comenius Regio Praskolesy - Felsonyek se mimo další témata zaměřoval také na genderovou (ne)rovnost a možnosti změn v této oblasti. Proběhly besedy, diskuse a semináře především na téma „Postavení žen ve společnosti, politice a profesi“, porovnávali jsem situaci v Čechách , Maďarsku i Evropě. Koordinátorka projektu paní Ludmila Mottlová představila dokument „Evropská charta  za rovnost žen a mužů na úrovni života měst a obcí“. Již v květnu 2010 vzala česká vláda na vědomí doporučení Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů k vyjádření podpory městům, obcím a krajům České republiky k přijetí Charty a implementaci opatření obsažených v tomto dokumentu. Tehdejší zmocněnec pro lidská práva pak o tomto usnesení informoval představitele a představitelky krajů a obcí. Přesto jsou v ČR do dnešního dne pouze 4 signatářské obce. Obec Záluží je teprve třetí obcí v republice, která tento dokument akceptovala jako součást své komunální politiky. Zajímavé je, že stejný počet obcí podepsal Chartu rovnosti i v Maďarsku. Kdo by se chtěl dozvědět o Chartě více má možnost tak učinit na webových stránkách Fóra 50 % v sekci Prosazování rovnosti žen a mužů ve městech a obcích

Prosazování filosofie charty Rovnosti žen a mužů tkví především, v prvním seznámení s jejími principy, které ač vypadají na první pohled samozřejmě, ne vždy jsou v praxi dodržovány. A naopak tím, že budeme otvírat diskusi na téma ženské a mužské práce, jak domácí tak profesionální, genderové rozdíly výše odměny za práci či přístupu k politické moci, tím můžeme mnoha ženám pomoci buď otevřít oči  a nebo dokonce nastartovat diskusi. Míněno samozřejmě v pozitivním smyslu slova.  Důraz na pozitivnost diskuse je na místě, protože máme pocit, že např. právo žen na stejnou odměnu za stejnou práci, právo na volný čas a právo na stejný přístup k politickému rozhodování – tato témata diskuse jsou často vnímána negativně, posunována do roviny feminismu a jakoby záměrně bagatelizována. A co je nejhorší, diskutovat o svých právech nechtějí ani ženy samé.


Jak tedy ženám pomoci, když samy nechtějí? Možná je to tím, že se bojí, že si takovou pomoc nemohou dovolit nebo se ptají, co taková změna udělá z pracně nastavenou rovnováhou v rodině či práci. Mylně se domnívají, že každé nové porušení stávající rovnováhy a „klidu“ povede k trvalé dysbalanci. Ale opak je pravdou. Je to jako na lékárenských vahách, jazýčky se na chvilku rozhoupou a pak se zase ustálí v rovnováze nové, zase o kousek lepší v náš ženský prospěch. Těmito citlivými tématy se zabývá například i pořad Českého rozhlasu 6 Hovory na Bělidle, který je vysílán každé úterý od 19:30 hod., ale poslechnout s ho můžete i na internetu. Za velmi přínosný považuji např. rozhovor se socioložkou Jiřinou Šiklovou, zakladatelkou „Gender studies“ nebo se sociální podnikatelkou Janou Hradilovou, která založila výbor SOS Čečensko. Jednu z těchto žen bychom rádi v Praskolesích přivítali rámci besedních večerů, které plánujeme pořádat v roce 2012.

Ludmila Mottlová, starostka obce Záluží a koordinátorka projektu


Zde najdete celý text informující o projektu Comenius Regio Praskolesy - Felsonyek.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!