www.padesatprocent.cz › Europoslankyně Jana Hybášková v čele Evropských demokratů

Europoslankyně Jana Hybášková v čele Evropských demokratů

Jana Hybášková nahradila minulý týden na pozici lídra/lídryně strany Jana Kasla, který odešel z funkce po nevydařených vobách, kdy se straně SNK-ED (vznikla sloučením SNK a Evropských demokratů na počátku 2006) nepodařilo překročit magickou hranici pěti procent a dostat se poslanecké sněmovny.

Jana Hybášková (40 let), jedna z nejvýraznějších českých političek, byla do čela strany zvolena republikovým sněmem dne 25. června 2006, jejími kolegy - místopředsedy - se stali Stanislav Polčák (26 let) a Jiří Witzany (41 let).

Od dob Marie Marvanové se na pozici lídra/lídryně strany neobjevila žena v žádné z parlamentních stran. V současnosti předsedají kromě Jany Hybáškové politickým stranám: Jiřina Nováková (ODA), Zdenka Ulmannová (Strana rovnost šancí) a Petra Edelmannová (Národní strana). Národní strana však nepatří mezi ostatní jmenované strany neboť její ultrapravicový program je na hranici legálnosti (pozn. aut.)

Strana SNK-ED tak opět potvrdila svoji pozici moderní strany evropského typu, která prokazuje velkou citlivost v genderových otázkách. Tato politická strana se letos ocitla na 3. místě v soutěži „Strana otevřená ženám 2006“ a to zejména díky svému propracovanému programu rovných příležitostí. Přestože strana neuplatňuje kvóty ani jiný druh pozitivních akcí, je politickým subjektem, kde se rovnost žen a mužů považuje za samozřejmou součást vnitrostranické kultury.

Jana Hybášková nedávno poskytla rozhovor Miluš Kotišové do připravované knihy rozhovorů s českými političkami. Tato kniha vyjde pod názvem Čekání na ženský samet na přelomu července a srpna 2006 v rámci projektu „Vyrovnané šance v politice“, hrazeného z prostředků Nadace OSF Praha.

 • Rozhovor s Janou Hybáškovou
 • Autorka: Lenka Bennerová, o.s. Fórum 50 %, 30.6.2006


  Sdílejte s přáteli

  Newsletter

  Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

  Kurzy a služby

  Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

  Chci podpořit fórum 50 %

  Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

  Kalendář akcí

  prosinec 102023

  Perníčky s poselstvím

  Happening na podporu veřejně aktivních žen