Poslanci EP dnes přijali zprávu, jejímž prostřednictvím požadují zavedení volebních kvót za účelem posílení účasti žen na politickém životě.
Parlament rovněž poukazuje na skutečnost, že se v posledních letech nijak nezmenšily rozdíly v platech mužů a žen, a navrhuje, aby byl 22. únor prohlášen Mezinárodním dnem rovnosti mezd. V neposlední řadě žádá také členské státy, aby věnovaly zvláštní pozornost zejména ženám se zdravotním postižením, starším ženám a ženám z řad přistěhovalců.
Poslanci prostřednictvím zprávy, kterou přijali poměrem hlasů 563:65:61, vyjadřují vážné znepokojení v souvislosti se znevýhodněním žen na trhu práce, v jehož důsledku mají ženy v oblasti důchodu a dalších sociálních dávek méně individuálních práv.
Poslanci se vyjadřují kriticky také k v přetrvávajícím rozdílům mezi platy žen a mužů. Připomínají v této souvislosti, že rozdíly v odměňování mužů a žen zůstávají od roku 2003 na stejné úrovni 15 % a od roku 2000 se snížily pouze o jeden procentní bod. Parlamentní zpravodajka Iratxe GARCÍA PÉREZ (PES, ES) proto navrhuje zpřísnění evropských právních předpisů tím, že by zaměstnavatelům byla uložena povinnost provádět mzdové audity a vypracovávat vlastní akční plány s cílem odstranit rozdíly mezi mzdami žen a mužů. Poslanci v této souvislosti žádají také orgány Společenství a členské státy, aby prohlásily 22. únor Mezinárodním dnem rovnosti mezd.
Pokud jde o účast žen na rozhodovacím procesu, EP ji považuje za naprosto nedostatečnou. Poslanci se v tomto ohledu domnívají, že na zastoupení žen má pozitivní dopad zavedení volebních kvót.
Parlament je kromě toho přesvědčen, že by měla být přijata a posílena legislativní a správní opatření, opatření v oblasti vzdělávání i sociální a kulturní opatření, která povedou k oslabení poptávky po prostituci.
Vzdělávání a přístup na trh práce
Poslanci se zmiňují také o pracovní segregaci, která dosud existuje v oblasti vzdělávání. Procento učitelek v předškolní přípravě a na prvním stupni základních škol je mnohonásobně vyšší než procentuální podíl učitelek na středních školách, které jsou vyhrazeny spíše mužům, přičemž střední školy poskytují větší uznání, lepší odměňování a sociální status.
EP rovněž žádá Komisi a členské státy, aby přijaly další opatření pro zlepšení přístupu žen na trh práce, a to zejména v odvětvích, kde nejsou ženy dostatečně zastoupeny, např. v odvětvích vyspělých technologií, výzkumu, vědy a techniky.
Členské státy by měly navrhnout také konkrétní opatření v boji proti nerovnosti žen a mužů, která je způsobena přerušením zaměstnání, a to zejména z důvodu mateřské dovolené či dovolené při péči o závislou osobu, a pro snížení jejího negativního dopadu na kariéru, plat a nárok na důchod.
Poslanci kromě toho žádají Komisi a členské státy, aby upřednostňovaly a obzvláště zohledňovaly zranitelnější skupiny žen, zejména ženy se zdravotním postižením, ženy vyživující závislé osoby, starší ženy, příslušnice menšin a přistěhovaleckých skupin a uvězněné ženy.
EP v neposlední řadě vítá zřízení Evropského institutu pro rovnost žen a mužů. Poslanci vyjadřují nicméně jisté znepokojení v souvislosti s průtahy při jmenování ředitele tohoto institutu, a naléhavě žádají Komisi, aby tuto situaci napravila.
Statistické údaje
Podle údajů Evropské komise se v letech 2000–2006 zvýšila zaměstnanost v EU-27 o téměř 12 milionů osob, z nich více než 7,5 milionů tvořily ženy. Zaměstnanost žen se v průběhu posledních let neustále zvyšovala až na úroveň 57,2 % v roce 2006, tj. o 3,5 % více než v roce 2000. Zaměstnanost mužů přitom ve stejném období vzrostla pouze o méně než jedno procento. Mezi zaměstnanci ve věku nad 55 let vzrostla zaměstnanost více u žen než u mužů a v roce 2006 dosahovala úrovně 34,8 %, což je o 7,4 % více než v roce 2000.
Podíl žen na vedoucích pozicích v soukromých firmách se ustálil na úrovni 33 %, zatímco v politickém životě mírně vzrostl.
Z českých europoslanců vystoupila v rozpravě Věra FLASAROVÁ (GUE/NGL), která upozornila, že i přes relativně dobré statistické výsledky v oblasti zaměstnanosti žen řada problémů nadále přetrvává. „Ženy mají stále jen třetinový podíl na vedoucích pozicích v soukromých firmách i v ostatních oblastech včetně politiky”, zdůraznila v této souvislosti. Mnoho zaměstnanců pracuje také na smlouvu na dobu určitou, přičemž velkou část z nich představují právě ženy. „Je na ně přímo stále nahlíženo jako na osoby, jejichž hlavní povinností zůstává péče o rodinu, zatímco výdělek v práci představuje pouze doplněk k rodinnému rozpočtu”, připomněla. To také považuje za hlavní důvod, proč je výše mezd žen nadále nižší než u jejich mužských protějšků. „Za velmi nedostatečnou považuji rovněž ochotu zaměstnavatelů poskytovat ženám úlevy, které by jim pomohly v péči o rodinu a zároveň jim usnadňovaly další profesní a kariérní růst”, dodala na závěr.
Iratxe GARCÍA PÉREZ, Skupina sociálních demokratů v Evropském parlamentu, Španělsko