www.padesatprocent.cz › Dočkali/y jsme se první hejtmanky

Dočkali/y jsme se první hejtmanky

Milada Emmerová
Dosud žádná žena nestanula v Česku v čele krajské vlády. Až do letošních říjnových krajských voleb. Stala se jí lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Ta v následujících čtyřech letech povede Plzeňský kraj jako první česká hejtmanka.

"Jsem na to pyšná, občané mi dali nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. (36.37 % tj. 65 066 hlasů pozn. aut.). Ale cítím především odpovědnost, která mi brání v tom, abych chodila s nosem nahoru," řekla nová plzeňská hejtmanka. V čele jednoho z českých krajů stanula poprvé od jejich vzniku žena. Zastupitelé a zastupitelky Plzeňského kraje si ji zvolili 29 ze 45 hlasů. Její předvolební heslo "Chci léčit lidi i společnost" vystihuje, jak sama říká, její předsevzetí věnovat všechny svoje síly ve prospěch všech.

Milada Emmerová se stala první českou hejtmankou. Zákon ale tuto funkci nezná, definována je pouze její mužská podoba. Emmerová kvůli tomu zákon měnit nechce, v běžném životě ale bude používat ženský tvar. Ředitel krajského úřadu Jiří Leščinský se kvůli tomu obrátil i na Ústav pro jazyk český. "Tam mi řekli, že zákon sice uvádí jen mužskou formu hejtman, ale velmi se přimlouvali za to, abychom používali ženskou přechýlenou podobu hejtmanka. Je to podobné jako starostka nebo ministryně. I tyto funkce zákon uvádí v mužské podobě," sdělil Leščinský.
Jednou z mála výjimek, kdy se jméno Emmerové spojí s mužskou formou funkce, bude podle Leščinského zápis usnesení o ustavujícím jednání zastupitelstva. "Aby nikdo nemohl nic zpochybnit a vše bylo v souladu se zákonem, bude tam uvedeno, že do funkce hejtmana Plzeňského kraje byla zvolena Milada Emmerová," říká ředitel krajského úřadu.

Stručný životopis Milady Emmerové:
Doc. MUDr. Milada Emmerová CSc. se narodila se 4. listopadu 1944 v Plzni, v roce 1967 ukončila Lékařskou fakultu v Plzni. Byla členkou KSČ, předsedala závodní organizaci plzeňské fakultní nemocnice, od roku 1994 je členkou ČSS. Až do roku 1996 pracovala jako docentka vnitřního lékařství na plzeňské klinice. Ve volbách 1996 se stala poslankyní Parlamentu ČR, kde pracovala ve Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, nejdříve jako místopředsedkyně výboru, od voleb 2002 jako jeho předsedkyně. V září 2004 se jako ministryně zdravotnictví spolu s dalšími ministry Grossovy vlády vzdala poslaneckého křesla. V této funkci pokračovala i v kabinetu Jiřího Paroubka, který ji ale v říjnu 2005 odvolal po protestech soukromých praktických lékařů na zpožďování plateb od pojišťoven.
Milada Emmerová je rozvedená (bývalý manžel Ing. Jiří Emmer, 1966-1982), má dvě děti: MUDr. Jiří Emmer (* 1967) a Mgr. Helena Emmerová (* 1979).

S použitím článku na www.aktualne.cz napsala Lenka Bennerová


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!