www.padesatprocent.cz › Dámy mají přednost - tisková zpráva k zahájení nové kampaně na podporu žen

Dámy mají přednost - tisková zpráva k zahájení nové kampaně na podporu žen

Na dnešní tiskové konferenci jsme představili novou kampaň za preferenční hlasy ženám. Přečtěte si tiskovou zprávu nebo se podívejte na spoty a další materiály ke "Kuře tour 2012". Kompletní fotogalerie na Facebooku. Ke stažení nabízíme i celou analýzu krajských kandidátních listin a nominací do Senátu.

Tisková zpráva Fóra 50 %, o.p.s.: Dámy mají přednost!

Kampaň na podporu žen v krajských a senátních volbách 2012

Na dnešní tiskové konferenci, pořádané Fórem 50 %, o.p.s., byla představena aktuální analýza zastoupení žen na kandidátních listinách pro krajské a senátní volby 2012. Zároveň zde byla zahájena nová kampaň na podporu žen v krajských a senátních volbách s názvem „Dámy mají přednost!“. Tisková konference proběhla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a jeho Referátem rovných příležitostí žen a mužů.

Hlavním cílem rozbíhající se kampaně je motivovat voliče a voličky k udílení preferenčních hlasů ženám a zvýšit tak celkové zastoupení žen v politice. Tiskové konference se zúčastnily také dvě kandidující političky: ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR Eva Syková kandidující za ČSSD do Senátu a poslankyně TOP 09 HelenaLangšádlová, která je lídryní krajské kandidátky ve Středočeském kraji. Obě kandidátky se podělily o své vlastní zkušenosti a vyjádřily se k otázce zastoupení žen v české politice. Na konferenci promluvil také náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš, který má ve své gesci otázku rovných příležitostí žen a mužů.

„Vzhledem k podobě kandidátních listin lze předpokládat, že se po volbách zastoupení žen v krajské politice příliš nezmění. U některých politických stran, které jsme analyzovali, je dokonce možné sledovat pokles počtu žen na kandidátních listinách. Změnu může přinést pouze volební úspěch těch politických stran, které na volitelná místa nominovaly ženy, nebo masové využití preferenčních hlasů, tak jako v případě voleb do Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %.

Nominace žen do senátních voleb je v porovnání s minulými volbami o něco příznivější. Letos kandiduje celkem 18 % žen (v přepočtu 42 kandidátek), což je téměř o dvě procenta více než roku 2010. Je však potřeba zdůraznit, že celkem ve třech volebních obvodech, Mladá Boleslav, Třebíč a Opava, není zařazena mezi kandidující ani jedna žena. „Na základě těchto dat se dá předpokládat, že by se situace po volbách mohla mírně zlepšit, ale není reálné očekávat výrazný průlom a zásadní změny. Velké zlepšení však nastalo v případě ČSSD, které do minulých voleb nominovala pouze jedinou ženu, a letos je jich šest. Pokud by se straně podařilo alespoň zčásti zopakovat svůj volební úspěch, mohlo by to ke zvýšení zastoupení žen v Senátu také přispět.“ doplňuje Kavková.

V kontextu české politiky jsou největší překážkou větší účasti žen právě politické strany, které umisťují ženy na spodní, nevolitelná místa kandidátních listin. Právě proto se nově spuštěná kampaň „Dámy mají přednost!“ zaměřuje na přímou podporu kandidujících žen prostřednictvím preferenčních hlasů. Kromě analýzy kandidátních listin a mediální analýzy zobrazování političek v předvolební kampani se uskuteční také kontaktní kampaň ve všech krajích ČR, a to v období od 1. - 12. října 2012. Součástí projektu je i kampaň v médiích, ve kterých se bude šířit audio a video spot. Maskotem je opět kuře, které tak již podruhé vyrazí na cesty. Všichni zájemci a zájemkyně mohou jeho cesty sledovat na facebookové stránce www.facebook.com/forum.50.procent. Hlavní vzkaz kampaně vůči voličům a voličkám je jednoduchý: volte ženy!

Kampaň podpořila kromě Nadace Open Society Fund Praha také Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů svým usnesením ze dne 29. května 2012.

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, kavkova@padesatprocent.cz, 608 553 825, ředitelka Fóra 50 %

Vladimíra Briestenská, briestenska@padesatprocent.cz, koordinátorka kampaně


Sdílejte s přáteliTK 25.9.2012   (fotek: 4)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání