www.padesatprocent.cz › Dámská jízda v Evropském parlamentu. Počet českých europoslankyň se pravděpodobně výrazně zvýší.

Dámská jízda v Evropském parlamentu. Počet českých europoslankyň se pravděpodobně výrazně zvýší.


Zastoupení žen na kandidátních listinách do Evropského parlamentu je vůbec nejnižší za celou dobu našeho členství v Evropské unii. Přesto bude pravděpodobně za Českou republiku zvoleno nejvíce europoslankyň. V rámci české delegace v Evropském parlamentu mohou ženy tvořit až 38 %, tvrdí analýza Fóra 50 %.

„S ohledem na předvolební průzkumy se do Evropského parlamentu s největší pravděpodobností dostane 6 politických stran: ANO, ODS, Piráti, KSČM, ČSSD a koalice STAN a TOP 09. Pokud se do květnových voleb výrazněji nezmění voličské preference, bude zvoleno 8 žen, což by znamenalo zvýšení na 38 % a jednalo by se o historicky nejvyšší zastoupení českých europoslankyň, vysvětluje Mgr. Veronika Šprincová, analytička a ředitelka Fóra 50 %. „Konečným počtem zvolených žen mohou ještě zamíchat preferenční hlasy, které mají voliči a voličky k dispozici dva“, doplňuje.

Celkové zastoupení žen na kandidátkách činí necelých 24 %. Největší podíl žen nominovala Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT (78,6 %). Ze stran zastoupených v současné době v Poslanecké sněmovně PČR nominovalo nejvíce žen ANO – 29,6 %; KSČM nominovalo 28,6 % žen, ODS, ČSSD a koalice STAN a TOP 09 shodně 25 % žen. Na kandidátních listinách Pirátů a KDU-ČSL najdeme celkem 21,4 % žen. Nejméně žen do voleb vyslalo SPD – 19 %.

Rozhodující je ale zastoupení žen na volitelných místech, tedy zhruba v první pětici. Do ní nominovalo nejvíce žen ANO (60 %), ODS, ČSSD a Piráti nominovaly celkem 40 % žen. Za koalici STAN a TOP 09 nekandiduje na prvních pěti místech žena žádná a za zbývající tři strany (KSČM, SPD a KDU-ČSL) činí poměr žen na prvních pěti místech 20 %. Lídryni si do čela kandidátky z parlamentních stran postavilo hnutí ANO (Dita Charanzová) a KSČM (Kateřina Konečná).

Kontakt: Veronika Šprincová, sprincova@padesatprocent.cz, 774 411 151

Kompletní analýza ke stažení: Analýza kandidátních listin ve volbách do Evropského parlamentu 2019

 


Kampaň "Tentokrát budu volit" vznikla v rámci projektu "Ženám to není jedno - ženy volí", který byl podpořen Evropským parlamentem.
 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen