www.padesatprocent.cz › Čurdová: Jediným účinným řešením je paritní zákon

Čurdová: Jediným účinným řešením je paritní zákon

Anna ČurdováPodle slov poslankyně a stínové ministryně pro ženu a rodinu Anny Čurdové (ČSSD) působí při Parlamentním shromáždění Rady Evropy v rámci sociálně demokratické frakce pracovní skupina pro práci žen. "Ta projednává důležité otázky a její stanovisko má pak při jednání frakce velkou váhu. Nikdo to nebere tak, že se jedná o nějaký militantní feminismus, ale naopak jako přínos pro celou frakci. Umíte si představit, že by se taková frakce vytvořila v českém prostředí? Hned by to bylo chápáno negativně," říká Čurdová.

Cílem série rozhovorů s českými političkami je nabídnout vám široké spektrum názorů na postavení žen v politice a možnosti jeho zlepšení. Přejeme hezké čtení!


Co nejvíce zformovalo váš názor na politiku rovných příležitostí pro ženy a muže?



Životní zkušenost. Politice jsem se začala aktivně věnovat v roce 1995, o rok později jsem poprvé – tenkrát ještě neúspěšně – kandidovala do sněmovny. Tenkrát ještě s naivním názorem, že schopnosti a vzdělání jsou tím nejdůležitějším, co určuje pořadí na kandidátních listinách. Následně jsem zjistila, že to vůbec tak není, že je to až to poslední, co hraje roli. A že ženy to mají mnohonásobně těžší, než muži. Začala jsem proto podporovat afirmativní akce.

Mezi ty patří i kvóty. Jste pro jejich zavedení pouze na kandidátních listinách jednotlivých politických stran? Nebo podporujete přímo zákon, který by toto řešil plošně?

Jsem jednoznačně pro paritní zákon. Takový, jaký má Francie nebo Belgie a jaký budou mít i další země. Je to jediná možnost, jak kvalitním ženám pomoci do politiky. Vnitrostranické kvóty podporuji, ale samy o sobě nestačí.

Vaše stranická kolegyně, bývalá ministryně Květoslava Kořínková, na nedávné besedě, uspořádané Fórem 50 %, uvedla, že když ČSSD žádné kvóty neuplatňovala, dostaly se ženy i na přední místa kandidátních listin. Když je ale uplatňovat začala, spadly do spodní části listiny. Sociální demokracie někdy v minulosti kvóty uplatňovala?

Nevím, o jakém období Květa Kořínková hovořila. Sociální demokracie kvóty pro kandidátní listiny nikdy neuplatňovala. Do první pětky se žena vždy nějakým způsobem dostala. S kvótami to ale nemělo nic společného. ČSSD je uplatňuje jen ve vnitrostranických fórech. Že ženy padají především do druhé půlky kandidátní listiny, je normální jev. Proto je nutná taková kvóta, která by nestanovila jen nutný procentuální počet žen na listině, ale stanovení, do jakého místa musí být ženy (případně opačné pohlaví) umístěny.

V minulosti jste si stěžovala, že vám v politice chybí něco, čemu by se dalo říci ženská solidarita. Lepší se to?

Jsem na to asi příliš citlivá. Zčásti se to trochu lepší, zčásti se to ale obrovsky horší.

V jakém směru?

Těžko se to popisuje. Nejde to nějak více specifikovat…

Máte v české politice nějaký vzor?

Z političek, které již nežijí, jsou to třeba Charlotta Masaryková nebo sociální demokratka Karla Máchová. Jinak je ale těžké vzory hledat…

A co vaše současné kolegyně? Které si vážíte?

Konkrétně nechci žádnou jmenovat. Ve sněmovně je ale několik poslankyň z jiných politických stran, kterých si vážím.

Proč je nechcete jmenovat?

To se nedělá…

Jste předsedkyní české delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Zajímavé ženy určitě působí i tam…

Působí tam vůbec zajímaví lidé. Z politiků a političek, kteří prošli Parlamentním shromážděním Rady Evropy, bývají často budoucí premiéři, případně ministři. A to se týká i žen, napříč politickým spektrem. Působí tam i bývalé ministryně.

Je to rozdíl oproti Česku?

Cítím tam stoprocentní rozdíl oproti českému prostředí. Co se týká třeba sociálně demokratické frakce, funguje tam pracovní skupina pro práci žen. Ta projednává důležité otázky a její stanovisko má pak při jednání frakce velkou váhu. Nikdo to nebere tak, že se jedná o nějaký militantní feminismus, ale naopak jako přínos pro celou frakci. Švýcarský předseda frakce má dokonce zájem o větší spolupráci – abychom mohly více vstupovat do důležitých záležitostí. Pokud jsem správně informována, obdobně to funguje také v Evropském parlamentu. Socialistická frakce má také svoji pracovní skupinu pro ženy. V Evropě jsou to prostě respektované věci. Začíná tam být totiž velmi silně vnímáno, že rovnost žen a mužů je otázkou ekonomickou. Umíte si představit, že by se taková frakce vytvořila v českém prostředí? Hned by to bylo chápáno negativně.

Autorka: Andrea CERQUEIROVÁ pro Fórum 50 %, o. s.

Článek vznikl za podpory ESF a státního rozpočtu ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!