www.padesatprocent.cz › ČSSD nepřijala kvóty, téma však zůstává na agendě strany. Další šance - za dva roky.

ČSSD nepřijala kvóty, téma však zůstává na agendě strany. Další šance - za dva roky.

Minulý víkend, 23.-25. března se v Brně konal očekávaný celostátní sjezd Sociální demokracie, který byl z mnoha hledisek přelomový. V rámci modernizace plánovalo vedení strany zahrnout do stanov některé zásadní změny. Jedna (pro nás zásadní) věc ale neprošla. Byly to kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách. Toto téma se stalo předmětem bouřlivých diskusí ve straně již několik týdnů před sjezdem. Neprošla ani jedna varianta ze dvou navržených: nejméně jedna žena do 3. místa na kandidátce/ nejméně jedna žena do 5. místa na kandidátce.

Celostátnímu sjezdu ČSSD předcházel neméně bouřlivý sjezd Sociálně demokratických žen u příležitosti MDŽ. Tam téma kvót rovněž hýbalo sálem, z valné většiny obsazeného ženami. Pro mnohé bylo překvapením, že vedení strany - nepřítomný předseda Paroubek, přítomní místopředsedové Sobotka a Škromach, předsedkyně i místopředsedkyně SDŽ, senátorka Gajdůšková, ti všichni byly pro přijetí kvót a dokonce pro jejich vyšší, tedy třicetiprocentní variantu. Už tenkrát vyzývalo pražské vedení strany přítomné delegátky SDŽ, aby v tomto smyslu apelovaly na své místní stranické organizace.

Vedení strany si už tehdy bylo vědomé, že návrh kvót nemá velkou podporu v regionech. V kritické chvíli zvítězil ve straně konzervatismus a obava z přijetí kvót.. Je velkou škodou, že delegáti a delegátky na sjezdu nedostáli svým závazkům v oblasti rovných příležitostí žen a mužů, ke kterým se tak hrdě hlásí ve svém programu. Argumenty odpůrců byly genderově stereotypní a ukázaly nepochopení samotné podstaty "vyrovnávacích akcí". Není pro nás už bohužel překvapením, že často i ženy/političky kvóty odmítají. Poslankyně Šedivá dokonce sjezdu poděkovala za to, že kvóty nepřijal!

Předseda Paroubek, hlavní iniciátor zakotvení kvót ve stanovách strany s výsledkem hlasování ale spokojen nebyl. Hned v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT1 prohlásil, že kvóty budou tématem následujících týdnů a měsíců, aby mohly být případně využity už při primárních volbách pro nejbližší komunální a následně sněmovní volby.

V následujících dvou letech by měla proběhnout v rámci strany diskuse, osvětové akce, kampaně, případně speciální kursy pro členky strany. Tím by se odstranily stereotypní názory, nedůvěra k pozitivním akcím a posílily politické dovednosti žen. Příprava na příští sjezd může tedy začít už dnes.

Autorka: Lenka Bennerová, Fórum 50%, 30.3.2007


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání