www.padesatprocent.cz › ČSSD nemá ve vedení poslaneckého klubu ženu, ostatní strany ano

ČSSD nemá ve vedení poslaneckého klubu ženu, ostatní strany ano

Andrea Cerqueirová, GITA informuje

Ačkoli se v letošních volbách do Poslanecké sněmovny dostalo pouhých jedenatřicet žen, tedy o tři méně než minule, s výjimkou ČSSD každý nově ustavený poslanecký klub zvolil ženu do svého vedení. Ve funkci předsedkyně však není žádná.

Místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS se stala Lucie Talmanová, která se dlouhodobě zabývá zdravotnictvím. Poslanecký klub KSČM má ve svém vedení, na postu místopředsedkyně, poslankyni Miloslavu Vostrou, věnující se zemědělství. Místopředsedkyní poslaneckého klubu KDU-ČSL byla zvolena Michaela Šojdrová, zabývající se především otázkami školství.

ČSSD svůj poslanecký klub již taktéž ustavila. Žena však ve vedení není žádná. Jedna z pracovnic klubu na otázku GITY odpověděla, že je tomu tak proto, že vedení klubu zatím zůstalo stejné jako v minulém volebním období. „S výjimkou jeho bývalého místopředsedy Jana Kavana, který již nebyl zvolen,“ dodala.

Strana zelených vzhledem k nízkému počtu - šesti - mandátů, který kvůli kontroverznímu přepočítávání hlasů na základě d´Hontova systému získala, poslanecký klub zatím ustavit nemůže (je zapotřebí minimálně deseti mandátů). Zástupkyně a zástupci strany se však již nechaly/i slyšet, že budou iniciovat změnu jednacího řádu sněmovny, aby na poslanecký klub nárok měly/i. Jelikož Zelení mají ve sněmovně padesátiprocentní zastoupení žen, lze téměř s jistotou předpokládat, že (pokud se změna podaří prosadit) některá z nich bude i ve vedení klubu.

Poslanecký klub zajišťuje zákonodárkyním a zákonodárcům velké ulehčení práce. Podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny jsou kluby oprávněny používat ke své činnosti místnosti v prostorách sněmovny včetně potřebných technických prostředků. Na úhradu nákladů se klubům poskytuje příspěvek z rozpočtu sněmovny, a to v závislosti na počtu poslankyň a poslanců, jež jsou členkami a členy jednotlivých klubů.

Funkcionářky a funkcionáři klubu jsou oprávněny/i jednat jeho jménem. Při jednání sněmovny má přednostní právo pronést řeč předseda poslaneckého klubu, což bylo nejen v minulém volebním období všemi předsedy hojně využíváno. Pokud není předseda přítomen, připadá toto právo místopředsedovi (místopředsedkyni).

Autorka: Andrea Cerqueirová, GITA, 16. 06. 2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!