Mgr. Stanislav Berkovec (ANO 2011)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Podle mě je stále v České republice v politice obecně málo žen. Ale můj subjektivní dojem i zkušenost je, že stále více žen se zapojuje do komunální politiky, do občanských sdružení a spolků. Často právě tyto zájmové skupiny, které se snaží o zlepšení kvality života, charitu, starají se o tělesně postižené, seniory, přecházejí do komunální politiky. Proč si myslím, že by ženy měly být více v politice? Protože jejich přirozeností je ochrana rodiny, jistota, rozvoj nového života. Nepotřebují se mezi sebou tolik vymezovat jako muži. Nemají v krvi „boj a lov“. Navíc ženský a mužský prvek – je-li vyvážený, přináší také vyvážený kolektivní názor a rozhodování.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Pokud společnost sama nevyspěje a nedospěje sama do stadia, kdy bude přirozené a vyvážené zastoupení žen v politických stranách, řídících funkcích a vůbec ve všech jejích strukturách, žádná nařízení a kvóty to nespasí. Za cestu považuji – kromě kultivování a tolerance – také větší odvahu žen k vlastnímu prosazování. Kterou pochopitelně podpoří jejich rodiny, partneři i společnost. Osvěta ve smyslu chytré státní propagace tomu může pomoci. Vezměte si například tv propagaci konta Bariéry, zdravotní osvětu a další velmi dobré projekty v médiích. Ale prosazování žen nikdy nemůže být na úkor jejich přirozené role v rodině, ve vztazích i ve společnosti. Přehnaná feminizace a emancipace podle mě ženy poškozuje, nutí je suplovat mužské role. A to nikdy nemůže dopadnout dobře. S výjimkou tradičního japonského divadla Nó, kde ženské role hrají muži :-)
Děkujeme za rozhovor.
Komentář Fóra 50 %
Zároveň je dobré si připomenout, že např. i právo studovat, pracovat či volit nezískaly ženy (i jiné skupiny obyvatelstva) samovolně tím, že "společnost vyspěla", ale předcházely mu roky vytrvalého úsilí a přesvědčování ze strany pokrokových žen i mužů. I tehdy odpůrci a odpůrkyně argumentovali "přirozenou rolí ženy" a obávali se, že emancipace škodí (existovaly dokonce "vědecké" studie o neblahém vlivu studia na plodnost žen). Nevidíme důvod, proč se v 21. století uchylovat k obdobné argumentaci. A dovolíme si jeden citát: "Je-li žen v politice málo, mění politika ženy. Je-li jich hodně, mění ženy politiku."