MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA (KDU-ČSL)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Pokud se ženy rozhodnou věnovat politice, jsou stejně úspěšné jako muži. Pokud mohu mluvit za KDU-ČSL, pak v našem nejužším vedení (předseda a pět místopředsedů) v obou mých volebních obdobích byly dvě ženy, a to bez kvót. Zuzana Roithová byla myslím velice důstojnou kandidátkou na prezidentku. V některých místech jsme měli v komunálních volbách dokonce čistě ženské kandidátky.
Pokud tedy je celkově méně žen v politice, není to dáno jejich menšími schopnostmi - a u nás ani tím, že by jim kolegové muži bránili v kariéře. Je to dáno tím, že prostě mají jiné preference a chtějí se více věnovat rodině. To je i případ Zuzany Roithové, která je místopředsedkyní, ale po dvou obdobích v EP již nechtěla kandidovat, ačkoli o ní byl zájem, a to právě z rodinných důvodů. Druhá naše místopředsedkyně Klára Liptákova zase dala přednost komunální kariéře v Brně, aby mohla být doma, před vedením krajské kandidátky do Poslanecké sněmovny, což by pro ni znamenalo dojíždět do Prahy.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Nejsem příznivcem tohoto zákona. Mám za to, že je dokonce protiústavní, protože zasahuje do práva na svobodnou politickou soutěž. Jak už jsem řekl, v KDU-ČSL máme i bez kvót ve vedení dvě místopředsedkyně.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Nemyslím si, že naším cílem by mělo být za každou cenu vyrovnat zastoupení mužů a žen v politice. Naším cílem je umožnit každému, jak mužům, tak ženám, aby se mohl skutečně svobodně rozhodnout, zda chce vykonávat politickou funkci. KDU-ČSL prosazuje rozšiřování nabídky předškolních zařízení a vůbec péče o děti. Pokud se ale žena rozhodne věnovat více dětem, než politické kariéře, máme pro to pochopení, stejně jako pro to, že tuto roli převezme muž. Je to věc dohody v rodině.
Děkujeme za rozhovor.
Komentář Fóra 50 %:
Strana KDU-ČSL má skutečně nadprůměrné zastoupení žen ve vedení, nicméně bohužel zároveň podprůměrné zastoupení žen na kandidátkách. Ve vládě a donedávna i v Poslanecké sněmovně reprezentují KDU - ČSL pouze muži. V členské základně má přitom strana 53 % žen. Zajisté je pravda, že řada z nich dá přednost rodinnému životu či profesní dráze, stejně tak však i řada mužů. Zároveň se ale české ženy jistě tak dramaticky neliší od svých kolegyň v jiných zemích, které mají zastoupení žen podstatně vyšší. V žebříčku nerovností mezi ženami a muži, který před nedávnem zveřejnilo Světové ekonomické Fórum, stojí Česká republika na 96. místě a to zejména kvůli nízkému zastoupení žen v rozhodovacích pozicích.
Genderové kvóty uplatňují křesťanskodemokratické strany např. v Rakousku, Norsku či Lucembursku. I v Něměcku, v domovské straně Angely Merkel, jsou kvóty zavedeny. V 79 dalších státech fungují legislativní kvóty, podobné českému návrhu. Ačkoli právnické pohledy se mohou lišit, převládá názor, že kvóty na kandidátní listiny jsou zcela v souladu s českou Ústavou.
I my zastáváme názor, že každý by měl mít možnost skutečně svobodně se rozhodnout. V případě českých žen (a mužů) však často nejde pouze o individuální volbu, ale souhru vnějších podmínek, které jim vstup do politiky komplikují - slaďováním práce/rodiny/politiky počínaje, předsudky vůči schopnostem žen konče. Proto vítáme vstřícný postoj k podpoře předškolních zařízení a zařízené péče o děti, zároveň však tvrdíme (a příklady z jiných zemí nám dávají zapravdu), že tato opatření sama o sobě nestačí a ke zlepšení současné situace je potřeba systémových opatření.