Mgr. Ondřej Benešík (KDU-ČSL)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Podíl žen a mužů v politice odpovídá možnostem politických stran ženy a muže na kandidátky nominovat a preferencím voličů, kteří mají možnost i preferenčním hlasem jednotlivé kandidáty podpořit. Nevyvážené zastoupení je dle mého názoru způsobeno menšími možnostmi žen se časově přizpůsobit náročnosti politických funkcí, ale také menší ochotou žen kandidovat.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Jsem proti zavádění kvót, které z mého pohledu degradují ženy na méně schopné v porovnání s muži. Jednalo by se o pozitivní diskriminaci a jakákoliv diskriminace je pro mě nepřijatelná.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Vytvářením podmínek pro lepší sladění rodinného a profesního života. Toto se netýká zdaleka jen politiky, ale vůbec většího zapojení žen do jakéhokoliv pracovního procesu. Takováto opatření ale nesmí být v rozporu s přirozenou úlohou muže a ženy ve společnosti. (V mých očích je žena, která má větší podíl na výchově zejména malých dětí než muž pro společnost stejně nebo dokonce více důležitá než vrcholová manažerka, ministryně nebo astronautka. Druhou věcí je jejich společenské uznání, které je u nás bohužel nezaslouženě nízké.)