Miroslava Němcová (ODS)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Formálně si žádné příčiny neuvědomuji. Subjektivně pak vnímám menší zájem žen o toto povolání. Na parlamentní úrovni je zjevně politika spíše doménou mužů, ale na komunální úrovni to tak již není. Působí v ní řada starostek, radních, zastupitelek. Z mého pohledu není v české politice nedostatek žen. Je jich tam tolik, kolik jich tam chce být a mají na to, aby tam byly. Politika je tvrdé řemeslo. Vyžaduje soustavnou práci bez ohledu na čas, což je zejména pro ženy-matky velkou překážkou. Navíc jste-li mimopražskou poslankyní stáváte se defakto pouze víkendovou matkou a manželkou, na misce vah pro vstup do vysoké politiky tak proti sobě stojí rodina a politická kariéra.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Jsem proti jakýmkoli kvótám. Každý stát, obec, politická strana má usilovat o to, aby do svých služeb získala ty nejlepší (muže i ženy), takový výběr nemůže být uměle redukován na genderovou vyváženost. Ostatně politická strana, která má schopné ženy a nedává jim prostor, dělá škodu sama sobě.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Ne. Věřím, že ženy, které se chtějí do politiky aktivně zapojit a mají pro ni vlohy, se uplatní i bez podpůrných opatření.