PaedDr. Milada Halíková (KSČM)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
V politice není tak málo žen, jak by se ze statistik zdálo. Často ale zůstávají ve výborech a komisích na místní úrovni, kde odvádějí mnoho obětavé práce. Problémem ale zůstává přechod žen do vyšších pozic. V orgánech stran a hnutí, které rozhodují o sestavování kandidátek, stále převládají muži, kteří ne vždy dovedou dát přednost šikovné ženě před svým kolegou. Je samozřejmě potřeba vytvořit pro vyšší zastoupení žen v politice a v rozhodovacích pozicích ve firmách také zázemí, například zvýšením počtu předškolních zařízení. Důležitá je ale zejména podpora v rodině.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Ženy by neměly být „do počtu“, ale aby jejich hlas byl opravdu v politice důležitý, pak by měly být oceňovány výsledky jejich práce. Předsudky, které ještě mnohde přetrvávají, neodstraní kvóty.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Příklady táhnou. Zpravodajství a publicistika v řadě médií však připomínají spíše černou kroniku. V politice pak převládají informace o skandálech. To vytváří ve veřejnosti představu, že politika je špinavá věc. Což i některé ženy odrazuje, aby usilovaly o vstup do jejích „vyšších pater“. Možná i Fórum 50% by mohlo udělat více pro to, aby ženy se zájmem o veřejný život poznaly úspěšné starostky či poslankyně a nemyslely si, že vstupují do bažin, kde se mohou jen umazat, ale naopak mohou udělat hodně dobrého pro ostatní.
Děkujeme za rozhovor.
Komentář Fóra 50 %:
Je pravdou, že více žen najdeme v komunální politice. Ani zde se však ještě nepodařilo překročit tzv. „kritickou hranici 30 %“, kterou je nutné překročit, aby mohly ženy do politiky výrazněji zasáhnout. Na úrovni měst a obcí působí 27 % žen, v Poslanecké sněmovně 20 %. Kromě předsudků či obav z vysoké politiky ženám často brání v postupu i vnitřní fungování politických stran, např. netransparentní způsob nominací, kdy není jasné, jaká kritéria musí kandidát/kandidátka splňovat, aby uspěl/a. Mnoho stran také vůbec neřeší, že by na kandidátkách měla být zastoupena i ženská polovina populace. Právě zde by mohly pomoci kvóty. Ty však nemohou stát samy o sobě, v tom naprosto souhlasíme. Jsou spíše impulzem k tomu, aby strany začaly ženy skutečně aktivně hledat a oslovovat. Aby kvóty fungovaly, musí je doprovázet další opatření, ať již taková, která pomohou ženám lépe skloubit rodinný a pracovní/politický život, či taková, která pomohou schopné ženy zviditelnit a profesi političky zatraktivnit.