Ing. arch. Jaroslav Klaška (KDU-ČSL)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Současné zastoupení žen a mužů v české politice beru na vědomí a respektuji jej. Odráží to situaci ve společnosti. Politika je soutěživé prostředí a ne každému vyhovuje. Také je zde v této souvislosti historická konotace, kdy se v politice historicky angažovali zejména muži. I tento fakt doznívá a nelze jej uměle zlomit. Účast žen vítám. Jsem rád, že 1. náměstkyní primátora ve městě Brně je Klára Liptáková, místopředsedkyně KDU-ČSL. Naše další místopředsedkyně Zuzana Roithová byla zase nejlépe hodnocená europoslankyně v minulém funkčním období Evropského parlamentu. Větší podíl mužů v politice je přirozený a nechci jej uměle (a nepřirozeně) nastavovat na 50:50.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Kvóty považuji za nepřirozené. Jsem pro podporu žen v politice, ale i v manegamentech firem a dalších vedoucích pozicí. Ale jsem pro přirozenou cestu. Kvóty mohou být kontraproduktivní. Ženy mohou být brány pouze formálně a mohou být muži přehlíženy a považovány za zátěž. To se může týkat i těch schopných, které by se na svá místa dostaly i bez kvót.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení žen a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Na kandidátních listinách či v orgánech stran mohou být pouze lidé, kteří tam chtějí být a mají k tomu kompetence. Pokud jedna z těchto věcí neplatí, nemá tam takový člověk figurovat. Strany si musí uvědomit přínos žen, dávat jim prostor a být family friendly.
Děkujeme za rozhovor.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.