www.padesatprocent.cz › Bude Oprah Winfreyová kandidátkou v amerických prezidentských volbách 2020?

Bude Oprah Winfreyová kandidátkou v amerických prezidentských volbách 2020?


V sobotu budeme znát jméno nového prezidenta České republiky. Mezi devíti kandidáty se neobjevila žádná žena, o jedné kandidátce se však začalo mluvit v souvislosti s americkými volbami v roce 2020.

Oprah Winfreyová, možná vyzyvatelka stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, má dnes podle serveru CNN o 11 % větší šanci na úspěch. Sympatie získala především díky svému životnímu příběhu. Mimo to, že ji zná téměř každý Američan, je také spojovaná s humanitární pomocí a podporována většinou amerických veřejných osobností.

Oprah Winfreyová je známá americká moderátorka, herečka a podnikatelka. Americkými médii je označovaná za významnou filantropku, magazín Forbes ji vybral jako nejvlivnější ženu na světě. Narodila se koncem šedesátých let v americkém Mississippi, kde vyrůstala v chudobě se svou matkou a babičkou. Velmi brzo se naučila číst a v místním kostele ji přezdívali Kazatelkou, díky jejímu přednesu veršů z Bible. V roce 1986 se ve svém televizním pořadu svěřila, že ji po dobu čtyř let sexuálně obtěžoval její bratranec, strýc a rodinní známí. Po útěku z domova nastoupila na střední školu, odkud byla za výborné výsledky převedena na bohaté předměstí, kde se opět potýkala s problémem chudých poměrů. Kvůli problémům s matkou byla poslána za otcem do Nashvillu, kde dokončila svá studia, během nichž byla zvolena nejpopulárnější dívkou na škole, umístila se v rámci řečnických soutěží a jedno vítězství jí přineslo plné stipendium na univerzitě v Tennessee.

Hlasatelskou kariéru zahájila už na střední škole v místním rádiu WVOL. Díky několika pracím v televizi se stala mediálně známou osobností a na konci osmdesátých let založila vlastní pořad, The Oprah Winfrey Show. Show byla také díky nespočtu známých hostů mimořádně úspěšná a Oprah se začala věnovat charitativní pomoci. Dnes je považována za jednu z nejštědřejších Američanek vůbec. Její projev se často váže k problematickým tématům (gender, LGBT, atd.), letos se při příležitosti Zlatých Glóbů vyjádřila ke kampani #metoo a pronesla, že ženám se příliš dlouho nenaslouchalo, ale toto období je už u konce. V reakci na tento projev se znovu objevila otázka její kandidatury na prezidentský post. Její nejbližší známí i dlouhodobý partner kandidaturu nevyloučili, ba naopak ji označili za pravděpodobnou. V roce 2020 by se tedy Trumpovi mohla za Demokratickou stranu postavit nejznámější Afroameričanka Oprah Winfreyová a její šance na výhru by rozhodně nebyly mizivé.

Připomeňme, že v minulých prezidentských volbách USA skončila na druhém místě Hillary Clinton.   

 

 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

leden 292019

Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou

Workshop pro političky zdarma