www.padesatprocent.cz › Antidiskriminační zákon a postoj ČŽL

Antidiskriminační zákon a postoj ČŽL

Antidiskriminační zákon je nucena Česká republika přijmout, protože Evropská unie v roce 2000 přijala směrnici 2000/43 o rasové rovnosti a směrnici o rovnosti v přístupu k zaměstnání 2000/78, které měly členské státy do roku 2003 implementovat do své legislativy. Evropské směrnice se zaměřují na diskriminaci v zaměstnání a přístupu ke vzdělávání na základě rasového nebo etnického původu, víry a vyznání, věku, postižení či sexuální orientace. Diskriminace na základě pohlaví je ošetřena ve zvláštní směrnici. Nové členské státy a další státy, které požádaly o výjimku, měly povoleno tuto legislativu přijmout do roku 2006. V ČR se to z nedostatku politické vůle bohužel nestalo. V České republice bylo o tomto zákonu hlasováno, prošel Poslaneckou sněmovnou a Senát ho vrátil, protože zde neprošel o jeden hlas. Pokud Česká republika antidiskriminační zákon nepřijme do konce roku 2007, hrozí jí vysoké sankce.

V České republice existují dva návrhy antidiskriminačního zákona, z roku 2005 a roku 2007. Oba návrhy se zaměřují především na diskriminaci v zaměstnání, vzdělávání, odměňování, sociálním zabezpečení, zdravotní péči a přístupu ke službám. Je zde ošetřena diskriminace na základě rasy, etnického původu, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry, smýšlení.

Bohužel z nového návrhu vypadla možnost pozitivních akcí. V minulém návrhu bylo uvedeno: "Pozitivním opatřením se rozumí rozdílné zacházení za účelem odstranění důsledků diskriminace, předcházení nebo vyrovnání nevýhod, které vyplývají z příslušnosti osoby ke skupině vymezené některým z důvodů podle § 2 odst. 3."

Nový návrh zákona prošel připomínkovým řízením. Oficiálním připomínkovým místem byl například proFem, který připomínkoval právě neexistenci pozitivních akcí a dále nedostatečné institucionální zabezpečení nového zákona (stížnosti by měl na starosti ombudsman/ka a 15 zaměstnankyň a zaměstnanců, který nemá žádnou pravomoc). Momentálně se zákon nachází v Legislativní radě vlády, kterou vede poslanec Benda z ODS, odtud půjde zákon do obou komor Parlamentu. Za zákon bude možné lobbovat až když se dostane do Parlamentu, což bude pravděpodobně v létě či na podzim. Zákon bude předkládat ministerstvo spravedlnosti a jeho spolupředkladatelkou bude ministryně Stehlíková.

Antidiskriminačnímu zákonu se bude věnovat Komise pro rovné příležitosti, která bude zasedat 23. května. Na Komisi bude přizván ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Česká ženská lobby se bude snažit v dalším období prosadit antidiskriminační zákon. Pro prosazení antidiskriminačního zákona byla vytvořena pracovní skupina, ve které je zatím Alexandra Jachanová - Doležalová z Gender Studies, Eva Kavková z Evropské kontaktní skupiny, Lenka Bennerová z Fóra 50 % a Irena Coufalová ze Soroptimist International. K pracovní skupině se mohou připojit další zájemci a zájemkyně. Pracovní skupina určí strategii, kterou Česká ženská lobby zvolí pro lobbování za přijetí antidiskriminačního zákona.

Autorka: Markéta Kadlecová, 26.4.2007, o.s. Fórum 50 %


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!