Zaměstnavatelé budou mít na základě této legislativy povinnost přiměřeně vybavit pracoviště s ohledem na zaměstnankyně a zaměstnance se zdravotním postižením. Konkrétně se bude jednat např. o přístup pro vozíčkáře, přizpůsobení kancelářského vybavení. Může se zdát, že to zaměstnavatelům přinese pouze vysoké náklady, ale zkušenosti a výzkumy ukazují, že různorodost se podnikům vyplatí. Různorodý pracovní tým umožní různé pohledy, podpoří tvořivost, inovace, flexibilní jednání se zákazníky. Antidiskriminační přístup může také zlepšit image firmy a snížit náklady na vysokou fluktuaci pracovní síly. Zaměstnavatelům to také umožní přístup k netradičním zdrojům pracovní síly a umožní jim udržet si kvalitní zaměstnance.
Směrnice je typem legislativy, který musí každá členská země včlenit do svého práva. Do národního práva měly členské státy včlenit tyto předpisy do konce roku 2003. Státy mohly požádat o dodatečné období k přijetí této legislativy do roku 2006. Jedním z těchto států byla i Česká republika, kde se antidiskriminační zákon nepodařilo schválit dodneška. Existuje sice návrh zákona z roku 2004, který ale nebyl z důvodu nedostatečné politické vůle přijat. Česká republika bude muset kvůli nepřijetí této legislativy platit vysoké pokuty. Při tvorbě ostatních zákonů počítali zákonodárci a zákonodárkyně s tím, že zákon bude brzy existovat. To byl také důvod, proč nový zákoník v práce, který nabude platnost v lednu 2007, neobsahuje ochranu před diskriminací na pracovišti. Důsledkem toho, bude od ledna 2007 existovat menší ochrana před diskriminací než dosud.
Poznámka:
* Diskriminace z důvodu pohlaví není do nové legislativy včleněna, protože spadá v EU pod samostatnou legislativu. Český návrh antidiskriminačního zákona se ale vztahuje i na diskriminaci z důvodu pohlaví.
Autorka: Markéta Kadlecová, o.s. Fórum 50 %, 24.11.2006