www.padesatprocent.cz › Andrea Cerqueirová: O ženách napříč politickým spektrem pod záštitou levicových klubů

Andrea Cerqueirová: O ženách napříč politickým spektrem pod záštitou levicových klubů

O postavení žen ve společnosti a jejich zastoupení v politice hovořili účastnice a účastníci pražského setkání kandidátek napříč politickým spektrem pro parlamentní volby 2006. To se pod záštitou Levicových klubů žen uskutečnilo v pátek 19. května 2006 v kulturním domě Barikádníků. Bohužel bez účasti političek z politické strany, která si dělá ambice na budoucí vládu ODS...

"V naší straně si muži žen váží, proto máme na kandidátních listinách solidní zastoupení. Náš program nabízí i podmínky pro to, aby se ženy politice mohly věnovat," řekla Helena Chudomelová z SNK ED. "Jsme třeba pro to, aby více žen i mužů mohlo sdílet jeden pracovní úvazek, což by jim poskytlo větší časovou flexibilitu starat se o rodinu, pokud si tak zvolí," doplnila její kolegyně Olga Sedláčková. "Práva žen, dětí a handicapovaných občanů jsou jen formálně prezentována, ale v praxi se nelze ničeho domoci. To chceme změnit nejen legislativou, ale také vymahatelností práva a přístupem úředníků," nechala se slyšet Lenka Kulhavá ze strany Rovnost šancí.

"Nemám ráda rozdělování světa na mužský a ženský. Teprve, dojde-li ke spojení, výsledek za něco stojí. K tomu, aby žena měla stejné možnosti v zaměstnání i v běžném životě, je důležitý základ v rodině. Pokud naučíme syny vážit si práce matek a umožníme jim vidět otce pomáhat s domácími pracemi, bude vše jednodušší," zdůraznila Jaroslava Dlouhá z KSČM. Její stranická kolegyně Marta Semelová dodala, že komunistická strana nabízí důstojné postavení a život nejen ženám, ale všem "dolním deseti milionům": "Chceme dostupnou zdravotní péči, práci, bezplatné vzdělání a bydlení pro všechny." Komunistka Jana Čunátová, která byla hlavní organizátorkou akce, dodala, že základem jsou kvalitní zákony: "Pokud se najde shoda je schvalovat, bude vše jednodušší. Ženy se dokáží dohodnout, proto by si zasloužily lepší místo na kandidátkách."
 
Přítomná zástupkyně ČSSD se nechala slyšet, že je pro povinné kvóty na kandidátních listinách. "Žen je v politice stále málo a jinak těžko dosáhneme zlepšení," odůvodnila to. Některé političky se s ní shodly, jiné ne. S originálním nápadem vystoupil přítomný místopředseda ÚV KSČM Václav Exner. "Nebylo by od věci, kdyby existovaly dvě kandidátní listiny. S mužskými a ženskými kandidátkami. Každý by z obou volil stejný počet lidí," řekl. Jeho stranický a poslanecký kolega František Beneš v nadsázce ženám poradil, ať si brzy pořídí dítě, aby se - až jim trochu odroste - ještě v plné síle mohly politice naplno věnovat.
 
"V České republice žijí 52 % žen, přesto jich v Poslanecké sněmovně působí pouhých 17 %, v Senátu 11 %, mezi dvanácti hejtmany není dokonce ani jedna. Žádná také nepůsobí v hospodářském či rozpočtovém výboru parlamentu," seznámila přítomné s číselnými fakty Lenka Bennerová, ředitelka občanského sdružení Fórum 50 %, které o spravedlivé zastoupení žen v politice usiluje. Dodala, že z větších stran je na tom s počtem žen na kandidátkách v mnoha hodnocených kritériích nejhůře ODS.  "Ženy tvoří zhruba čtvrtinu všech kandidátů na kandidátních listinách politických stran, často ale na nevolitelných pozicích. Ze čtrnácti volebních krajů mají volitelné strany v průměru pouze dvě ženy v čele kandidátek. Výjimkou je Strana zelených, která tam má čtyři. Nejhůř je na tom naopak sociální demokracie s jednou vedoucí kandidátkou," doplnila její kolegyně Jana Smiggels Kavková. Podle jejích slov bude počet žen po volbách do Poslanecké sněmovny pravděpodobně ještě nižší, než je tomu nyní. Vedle Strany zelených vyzdvihla také KSČM, která má z parlamentních stran na kandidátkách největší zastoupení žen.

"Ženám ve vstupu do politiky nikdo nebrání, naopak je vyhledáváme a přesvědčujeme. Trošku se ale obávám pozitivní diskriminace. Jde mi o kvalitu člověka, nikoli o pohlaví. Dnešní politika ale ženy určitě potřebuje. Aby se do parlamentu vrátila kultura, jemnost a slušnost," řekl přítomný starosta Prahy 10, Milan Richter z ODS. "Žena je především matka. To je od přírody. Je to krásná funkce. Díky tomu je odlišná od muže. Proto je pro ni možná složitější věnovat se kariéře. Uvědomuji si to. Nedovedu si ale představit, že budeme mít v politice ženy, které se budou věnovat jen kariéře a ne dětem. Z dětí by pak asi vyrostli grázlové," dodal. "Vychovala jsem dvě děti, kteří nejsou grázlové. Veřejným životem jsem se zabývala od mládí. Žena je z podstaty člověk sociální a solidární. Navíc - muž je také otec," reagovala místopředsedkyně ÚV KSČM Jana Bystřická, která setkání moderovala. 

článek byl napsán pro http://www.kscm.cz

Autorka: Andrea Cerqueirová, GITA, 20.5.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání