www.padesatprocent.cz › Ambasadoří rovnováhy v politice: Aleš Chmelař a David Beránek

Ambasadoří rovnováhy v politice: Aleš Chmelař a David Beránek

Také Aleš Chmelař (ekonom, výzkumný pracovník) a David Beránek (ředitel kina Bio Oko) podporují rovnováhu žen a mužů v politice. Přečtěte si proč.

Cílem politiky a demokracie je moderovat konfliktní zájmy a vize takovým způsobem, aby výsledek byl v souladu se zájmy a vizemi co největší částí občanů. Demokracii nelze nahradit expertností a erudicí, protože ty nedokáží komplexnost zájmů a chutí i přes veškerou objektivnost pojmout a moderovat. V případě, že se kvůli překážkám běžného života na rozhodovacích pozicích nedostatečně umisťuje polovina populace, výsledek rozhodování je zkreslený, společnost je zranitelná, vzniká v ní frustrace, nespokojenost a vnitřní konflikty. Rovné zastoupení žen je proto zásadním krokem směrem k fungující demokracii, dobré společnosti a spokojeným občanům.

                                      Aleš Chmelař, ekonom a výzkumný pracovník

 

Genderové stereotypy jsou většinově reálné a nutně se promítají i do politiky. Neférově ji stáčí jedním směrem, někdy až k neuvěřitelným machistickým extrémům. Ženy jsou pro českou politickou kulturu, kde dnes převládají muži, vysoce potřebné, inspirativní a v důsledku např. pro kvalitu života praktické. Není potřeba jít slepě na 50 %, ale současný stav cca 22 % je nezdravý, staré rozdělení mužských a ženských rolí je již dávno překonané. Situace v kinematografii je naštěstí daleko optimističtější a potvrzují to hrdinky jako Naušika (Naušika z Větrného údolí), Imperator Furiosa (Mad Max: Zběsilá cesta) nebo Julie Vignon de Courcy (Tři barvy: Modrá) a mnoho dalších.

                                      David Beránek, ředitel Bio Oko


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!