www.padesatprocent.cz › A. Cerqueirová, GITA : Preferenční hlasy pro Alenu Páralovou (ODS)

A. Cerqueirová, GITA : Preferenční hlasy pro Alenu Páralovou (ODS)

Poslankyně Alena Páralová (ODS): Tato kampaň pro mě bude nezapomenutelná

Stínová ministryně práce a sociálních věcí ODS Alena Páralová „poskočila“ díky 9055 preferenčním hlasům z pátého místa kandidátní listiny pro Pardubický kraj na místo první. Obhájila tím svůj poslanecký mandát. V rozhovoru pro GITU řekla, že svou roli v tom, že byla původně zařazena na nevolitelné místo, hrála i skutečnost, že je žena.

Cítila jste zadostiučinění v tom, ze voličky a voliči narozdíl od těch, kteří v kraji o pořadí rozhodovali, ocenili, že jste jednou z nejpracovitějších poslankyní, což mohu jako novinářka potvrdit?

Osm let v politice mě naučilo pokoře. Cítila jsem velkou odpovědnost, ale trošičku toho zadostiučinění tam asi bylo také. Tato volební kampaň pro mne bude vždy nezapomenutelná, i kdybych se bývala do sněmovny nedostala. Lidé mne zastavovali, fandili mi, posílali mi stovky mailů. Na nádraží ke mně přišla maminka s postiženým synkem a ptala se, kde je nejbližší volební místnost. Přijela z Prahy, aby mě zakroužkovala. Dostala jsem sms tohoto znění: „Bude nám ctí přijet do Pardubic okroužkovat nejvzácnějšího modrého ptáka“.

Myslíte, ze při rozhodovaní o vašem zařazení na nevolitelné místo hrála roli skutečnost, že jste žena?

Bohužel ano. Všimněte si, že počet žen v Poslanecké sněmovně klesá. A to se několik žen dostalo do sněmovny nečekaně. Bude mi moc chybět Katka Dostálová, která ve sněmovně odvedla kus práce.

Co říkáte na námitky některých vašich spolustraníků, že jste vedla „nelítostnou soukromou“ individuální kampaň?

Masivní individuální kampaň vedli čtyři lídři. Společně i jednotlivě viseli na billboardech i plakátech všech možných velikostí po celém kraji a každý den na nás hleděli z novinových inzerátů. Každý lídr měl auto s vlastní fotografií. Při módní přehlídce, které jsem se zúčastnila, byli na pódium pozváni opět pouze čtyři lídři. Do všech schránek poslali návod na kroužkování svých osob. (Viz ohlas voličky v Pardubickém kraji pod rozhovorem - pozn. red.) Přitom na kandidátce bylo dalších patnáct velmi kvalitních kandidátek a kandidátů, o nichž se volič během volební kampaně, na rozdíl od všech předešlých kampaní ODS, nedověděl zhola nic. Jsem spíše týmová hráčka, která je navíc zvyklá na vysoké nároky nastolené kdysi Václavem Klausem, a tak jsem se snažila naši kampaň vhodně doplnit a získat pro ODS další hlasy. Dopoledne před oficiální kampaní i večer po kampani jsem organizovala besedy, navštěvovala firmy, domovy důchodců i hospody.

Podle vašich slov vás přijeli podpořit postižení lidé z celé České republiky. Co pro ně budete ve stávajícím volebním období prosazovat?

Od 1. ledna 2007 vstoupí v účinnost zákon o sociálních službách, k němuž stále ještě chybí vyhlášky a nařízení. Chci se zapojit do práce. Ráda bych prosadila ucelenou rehabilitaci, aby se lidé po úrazech a po nemoci co nejrychleji navraceli do aktivního života. Mým dlouhodobým cílem je odstranění nespravedlnosti, které se společnost dopouští tím, že dává maminkám, jež obětují kariéru, starají se o postižené dítě a ušetří státu mnoho finančních prostředků, extrémně nízké důchody.

Co jiného budete prosazovat v oblasti práce a sociální politiky, kterou se dlouhodobě zabýváte?

Volební program ODS, který jsem pomáhala tvořit. Chci se zaměřit na pěstounské rodiny, rodiny s dětmi, seniory, na rozšíření chráněného bydlení. Ráda bych prosadila, aby děti, které každoročně opouštějí dětské domovy z důvodu plnoletosti, nekončily na ulicích jako je tomu v současnosti. Je toho mnoho. Proto mě mrzí, že je ve sněmovně patová situace.

Ohlas voličky v Pardubickém kraji na znovu zvolení Aleny Páralové:
Dobrý den, paní Páralová,
jsem nadšená, že jste opět získala poslanecký mandát a předběhla tak všechny čtyři nesympatické tváře, které hyzdily svými billboardy celé Pardubice. I když nejsem volička ODS, tak jsem osobně šokována, že se do Poslanecké sněmovny nedostalo za ODS více žen, ale Vaše vítězství v Pardubickém kraji mě trochu uklidnilo. Mějte se krásně a mnoho štěstí! S pozdravem obyvatelka Pardubic.

Autorka: Andrea Cerqueirová, GITA, 07. 06. 2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání