www.padesatprocent.cz › 10 otázek pro kandidující v prezidentských volbách: Jana Bobošíková

10 otázek pro kandidující v prezidentských volbách: Jana Bobošíková

Zdroj: Wikipedie
Zdroj: Wikipedie
Přinášíme další ze série krátkých rozhovorů s kandidáty a kandidátkami na post prezidenta/prezidentky. Dnes si můžete přečíst odpovědi na deset otázek týkajících se postavení žen a mužů v české společnosti, zejména v politice, které nám zaslala Jana Bobošíková (Suverenita).

Ing. Jana Bobošíková

Roku 1987 absolvovala Obchodní fakultu VŠE v Praze. V roce 1989 začala pracovat jako redaktorka domácí rubriky Československé televize. V následujících letech 1993 a 1994 působila jako redaktorka v Hospodářských novinách. Posléze se stala ekonomickou redaktorkou zpravodajství ČT. Současně moderovala zpravodajský pořad "21" a spolupracovala s rádiem Frekvence 1. V roce 2000 se stala poradkyní předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause. Ve stejném roce byla jmenována ředitelkou zpravodajství ČT a byla jednou z hlavních aktérek tzv. "televizní krize". V období let 2001–2004 moderovala politický diskusní pořad televize Nova "Sedmička". V roce 2004 byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu. V letech 2006–2011 předsedala politické straně Politika 21. V roce 2008 stáhla uprostřed volby svou kandidaturu na úřad prezidentku ČR. Dvakrát neúspěšně kandidovala do Senátu Parlamentu ČR. V lednu 2011 založila novou stranu s názvem SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové, jíž předsedá. V září 2012 oznámila oficiální kandidaturu na prezidentku ČR.

Zdroj: NašiPolitici.cz

Považujete postavení žen ve společnosti za téma pro Českou republiku významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?

.Žádné tíma není okrajové pro tu část společnosti, které se to týká. Jsem přesvědčena, že otázkou ženských práv se ale zabývá společnost opravdu více, než je v naší republice zapotřebí. Ostatně naše strana Suverenita dokázala, že je možné mít vysoké zastoupení žen ve vedení strany tehdy, když se nekouká na pohlaví,ale na výkonost jedinců. Proto máme více než 60% žen ve vedení strany.

Jaký je Váš názor na postavení žen v české společnosti?

Je případně něco, co by se mělo v této oblasti změnit?

Jsem přesvědčena, že ženy v České republice jsou emancipované, schopné, pracovité. Nicméně je třeba, aby ty, které se dostaly na špici svých profesí se nesnažily obklopovat se jen muži a tím si udržovat výsadní elitní postavení, já to tak dělám a mými spolupracovníky jsou muži i ženy bez rozdílu.

Myslíte si, že ženy či muži zažívají v České republice diskriminaci?

Pokud ano, v jakých oblastech?

Ano ženy v platové otázce, muži v otázkách rozvodových.

Považujete současné zastoupení žen a mužů v politice za optimální?

Jaký poměr žen a mužů byste případně za optimální považovala? Je pro Vás v této otázce inspirací nějaká jiná země?

Nepovažuji, žen je skutečně ve vrcholových funkcích méně. Nicméně je to především otázka chuti samotných žen pustit se do "mužského světa" a možná i otázka výběru partnera, který buď zrazuje nebo pomáhá. Já jsem měla to štěstí, že můj manžel patří k těm, kteří velmi pomáhají.

Jaký je Váš názor na uplatňování opatření a nástrojů, jejichž cílem je vyrovnávat zastoupení žen a mužů v politice?

Jsou nějaké způsoby a nástroje vyrovnávání zastoupení žen a mužů v politice, které pokládáte za legitimní či přímo potřebné? Jsou naopak takové, které by pro Vás byly nepřijatelné?

Nejsem pro kvóty ani jinou pozitivní diskriminaci. Jsem přesvědčená, že nic neřeší. Ostatně některé politické strany mají ve svých stanovách kvóty zakotveny již mnoho let a pak marně roky hledají jednu povinnou místopředsedkyni. My kvóty nemáme a máme předsedkyni strany a místopředsedkyně 3.

Existují podle Vás nějaké bariéry, kterým ženy při vstupu do politiky musejí čelit?

Pokud ano, jaké?

Pokud existují bariery, pak já jsem zvyklá je prostě překonávat ne si na ně stěžovat nebo poukazovat na nespravedlnosti. To mne naučila moje práce v soukromém sektoru.

Myslíte si, že by vyrovnanější zastoupení žen a mužů v politice přineslo nějaké změny?

Čeho by se podle Vás tyto změny týkaly? Jaké případné změny byste přivítala?

Tady bych řekla že přece jen ano. Je známé, že kolektiv se mění při 40% zastoupení jednoho pohlaví a já si myslím, že pokud by bylo v Poslanecké sněmovně více žen, tak by tam ubylo arogance, nesnášenlivosti, domýšlivosti a lží. A to bych naší politické scéně moc přála.

Považujete nějakou ženu za svůj osobní nebo politický vzor?

Čím konkrétně Vás ovlivnila?

Osobním vzorem je mi moje maminka. Byla vždycky tam, kde jsem jí potřebovala a dodnes je mým nejlepším rádcem. Její zásluhou a stejně tak zásluhou mého otce je pro mne rodina základní hodnotou, ona mi vštěpovala morální hodnoty, které dodnes uznávám a předávám je svým dcerám.

Přímá volba značně zvyšuje podíl žen, které mohou o budoucí prezidentce či prezidentovi rozhodnout. Myslíte si, že se to na průběhu či výsledku volby nějak projeví?

Pokud ano, jak?

Otázka zůstala bez odpovědi.

Co byste jako možná budoucí prezidentka vzkázala svým případným voličkám?

Otázka zůstala bez odpovědi.

Děkujeme za Vaše odpovědi. 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!