Další z řady portrétů lidí, kteří mají šanci usednout po letošních volbách poprvé v Poslanecké sněmovně. Každý den až do červnových voleb naleznete na domácích stránkách HN profily těchto "nováčků".
Pokud po volbách usedne ve sněmovně, splní tím vlastně přání premiéra Jiřího Paroubka. "Premiér chtěl na kandidátkách více žen, a proto mně nabídl volitelné místo," říká Gabriela Kalábková.
"Poznali jsme se v sociální demokracii, já jsem členka stejné obvodní organizace jako on," vysvětluje, jak se seznámila s premiérem a budoucím předsedou ČSSD. Dodnes jsou oba registrování u místní organizace ČSSD v Praze 5. Kalábková dnes patří mezi premiérovy blízké spolupracovníky.
Kalábková, jež se ve svých třiceti letech může stát jednou z nejmladších poslankyň, má jasnou představu, čemu by se chtěla ve sněmovně věnovat. "V hospodářském výboru se chci zasadit o lepší podmínky pro podnikatele, musí mít nižší daně, méně administrativy a jednodušší život," říká o své budoucí politické náplni.
Od mladé ženy, pro kterou je politickým vzorem Miloš Zeman, by leckdo takové postoje nečekal. "Pomáhat lidem rozvíjet jejich činnost a vytvářet pro to podmínky je úkolem ČSSD," zamyšleně předkládá svoje pojetí socialismu. A jak si to představuje v praxi. "Například snižování daní může v určité míře jenom prospět," říká.
Do sociální demokracie ji dovedl její přítel v roce 1998. To jí bylo dvaadvacet, pracovala jako referentka na Ministerstvu obrany a dálkově studovala Univerzitu obrany ve Vyškově. "Jako jediní tehdy nabízeli obor řízení lidských zdrojů," vysvětluje proč jako úřednice Baudyšova ministerstva studovala vojenskou školu. Svůj volný čas věnovala z velké části ČSSD. Postupně se stala předsedkyní Mladých sociálních demokratů na Praze 5 a její angažmá ve stranické politice jí pomohlo. Při vypjatém hlasování během primárních voleb v ČSSD jí a ministra zdravotnictví Davida Ratha Paroubek prosadil na volitelná místa pražské kandidátky ČSSD.
Budoucí poslankyně Kalábková nyní pracuje na úřadu vlády, kde má na starosti program premiéra. "Přišla jsem na úřad z mateřské dovolené po změnách, které se tu dělaly kvůli panu Doleželovi," popisuje, jak se ke své současné práci dostala. Šéf premiérova kabinetu Zdeněk Doležel musel totiž narychlo svůj post opustit. Policie ho již obvinila kvůli podvodu, který mu měl vynést úplatek. Nahradil ho pardubický sociální demokrat Jan Birke a Kalábková se stala jeho zástupkyní. Premiér podle Kalábkové hledal schopné lidi, které by znal a mohl jim důvěřovat. "Od roku 1995 jsem pracovala ve státní správě a měla jsem pro takovou práci i odborné předpoklady," vysvětluje, proč se právě ona stará o program premiéra.
S angažmá na úřadu vlády přišly i další funkce. Na podzim musel ministr zemědělství na popud premiéra vyměnit vedení Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu. Jeho představitelé totiž umožnili kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi získat společnost Český olej.
"Kvůli problémům s pozemkovým fondem, jehož vedení chtěl premiér vyměnit, jsem byla požádána, abych v něm zastupovala stát," vysvětluje své jmenování do dozorčí rady fondu spravujícího státní majetek. Požadavek premiéra byl prý podobný, chci někoho, komu se dá věřit a nenechá se podplatit.
Ve fondu nakonec nevydržela dlouho. "Rezignovala jsem letos na začátku března, nešlo to zkombinovat s mou současnou prací, politikou a rodinou," hodnotí své působení ve fondu mladá žena.
Své předvolební projevy si sepisuje na papír. "Chci mít lidem co říci, jak obsahem, tak formou," vysvětluje a nervózně si mne prsty. Teprve podruhé v životě musí dávat rozhovor novináři a je z toho očividně nervózní.
"Učím se mluvit s novináři a určitě to zvládnu," nenechá se ale zatlačit do úzkých.A jak stíhá práci, politiku a rodinu? O více než ročního syna Jana se jí často starají rodiče. "Nebýt jejich pomoci, tak by žádná kariéra nebyla," uzavírá..
Gabriela Kalábková (ČSSD)
Věk: 30 let
Vzdělání: personální řízení na Univerzitě obrany ve Vyškově, titul Ing.
Zaměstnání: Od září roku 2005 zástupkyně ředitele kabinetu premiéra
Rodinné poměry: svobodná, třináctiměsíční syn Jan
Autor: Martin Erva, ihned.cz,20.4.2006